Iwona Michałek: „Nie chcemy odłączenia Collegium Medicum od UMK”.

20 czerwca Iwona Michałek z Polski Razem Zjednoczonej Prawicy oraz radni miejscy z Klubu Prawa i Sprawiedliwości zorganizowali wspólną konferencje podsumowującą uliczną akcję zbierania podpisów pod apelem o  zachowanie integralności i autonomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. W inicjatywę włączyli się także prezydent Torunia Michał Zaleski i Rektor prof. Andrzej Tretyn oraz wiele innych osób popierających działania mające na celu dobro i przyszłość uczelni.  Podpisy zbierano w dniach 23-25 maja oraz 17-19 czerwca na terenie Torunia. Zebrano niemal 10200 podpisów. Akcja zbierania podpisów jest nadal czynnie prowadzona przez studentów  UMK i Towarzystwo Miłośników Torunia. Jej celem jest uświadomienie mieszkańcom zagrożenia, które niesie pomysł polityków Platformy Obywatelskiej z Bydgoszczy i pokazanie obywatelskiego sprzeciwu.

Ponadto Iwona Michałek omawiała nowo powstałą ustawę o jednolitym systemie antyplagiatowym, którą podpisał już Pan Prezydent. Od października wejdzie w życie rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą zmniejszenia obciążeń regulacyjnych wobec uczelni publicznych i niepublicznych od obowiązków biurokratycznych. Zaproponowano w nim uproszczone rozwiązania dotyczące Krajowych Ram Kwalifikacji. Modyfikacji ulegną kryteria stosowane przez Polską Komisję Akredytacyjną w procesie oceny jakości kształcenia. Proponuje się uproszczenie zasad zatrudniania nauczycieli akademickich na stanowiskach profesora wizytującego i nadzwyczajnego. Cały szereg rozwiązań niesie też ułatwienia dla studentów. Projekt powstał we współpracy z Radą Główną Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich, z Polską Komisją Akredytacyjną i innymi reprezentatywnymi gremiami, włącznie z Parlamentem Studentów Polskich. Zmiany zostały przyjęte bez zastrzeżeń przez Komisję Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Na konferencji omawiano również stopień realizacji Programu Rodzina 500+ w Toruniu. Złożono do tej pory ponad 11 tys. wniosków o wypłatę świadczenia wychowawczego. 90 proc. z nich zostało już pozytywnie rozpatrzonych. Do 17 czerwca wypłacono 12 510 874,34 zł na rzecz 8822 rodzin.

http://www.bydgoszcz.tvp.pl/25853574/posel-michalek-podsumowuje-swoje-dzialania

http://plus.pomorska.pl/nasze-podworko/a/zbierali-podpisy-bo-nie-chca-odlaczenia-collegium-medicum-od-umk,10132600

http://media.tvk.torun.pl/movie/show?id=9999

http://ddtorun.pl/pl/11_wiadomosci/5313_10_tys_podpisow_przeciwko_odlaczeniu_poslanka_michalek_walczy_o_jednosc_umk.html

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *