Bukiel, Sośnierz, Maksymowicz przeciwko propozycjom Arłukowicza

14 Marzec 2014

Poniżej zamieszczamy oświadczenie ekspertów Polski Razem Jarosława Gowina w sprawie propozycji „pakietu kolejkowego” ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Zachęcam do zapoznania się z jego treścią.

 

Oświadczenie Polski Razem Jarosława Gowina w sprawie propozycji „pakietu kolejkowego” ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza

Premier Donald Tusk parę miesięcy temu postawił przed ministrem Bartoszem Arłukowiczem ambitne zadanie likwidacji kolejek do lekarzy na wiosnę 2014 roku. Po okresie wytężonej pracy minister zdrowia właśnie przestawił założenia tych reform.

W ocenie PRJG propozycje te są bardzo powierzchowne i nie dotykają istoty problemu. Nie doprowadzą do zmniejszenia kolejek, ale – co najwyżej – do ich przeniesienia z jednych miejsc do drugich.
Według propozycji ministra lekarstwem na kolejki do leczenia ma być przede wszystkim większe obciążenie lekarzy rodzinnych – aby leczyli oni tych pacjentów, których dotychczas kierowali do specjalistów. Temu służyć ma nowy sposób wynagradzania lekarzy POZ: obok dotychczasowego wynagrodzenia ryczałtowego (które się zmniejszy) pojawi się wynagrodzenie za udzielone świadczenie – podobnie jak u lekarzy specjalistów. To spowoduje, że część pacjentów faktycznie przeniesie się od specjalistów do POZ. Wraz z nimi „przeniesie się” jednak podstawowa przyczyna kolejek: brak pieniędzy aby zapłacić za wszystkie potrzebne porady lekarskie. To spowoduje konieczność limitowania ilości porad (jak obecnie u lekarzy specjalistów) i powstanie kolejek w POZ.

Problem zasadniczy leży gdzie indziej. Jest nim wielka nierównowaga między nakładami publicznymi, przeznaczanymi na opiekę zdrowotną a zakresem świadczeń gwarantowanych. Rządzący od lat okłamują obywateli, że państwo może im zagwarantować wszystkie świadczenia zdrowotne. To rodzi konieczność administracyjnego limitowania świadczeń, przekładającego się wprost na olbrzymie kolejki do leczenia, co dla wielu pacjentów stwarza zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Kolejkom sprzyja również nieuzasadniony względami zdrowotnymi popyt na wizyty lekarskie i badania, generowany sztucznie przez nadmierną biurokrację i złą organizację lecznictwa.

Także działania służące zmniejszeniu rangi zawodu lekarza i obniżające zaufanie społeczne do lekarzy, a prowadzone przez rządzących przyczyniają się do zwiększenia nieuzasadnionego popytu na dodatkowe porady, konsultacje, badania itp. Istotny udział w tych działaniach ma minister zdrowia, który – jak się wydaje – prowadzi wręcz wojnę propagandową z lekarzami.
Polska Razem Jarosława Gowina powstała po to, żeby powiedzieć obywatelom prawdę i żeby zaproponować rzeczywiste rozwiązanie problemów ochrony zdrowia.

Pierwszym punktem musi być zrównoważenie nakładów publicznych przeznaczanych na ochronę zdrowia z zakresem świadczeń gwarantowanych. Kolejnym, zmniejszenie niepotrzebnego popytu na świadczenia zdrowotne generowanego przez nadmierną biurokrację i złą organizacją lecznictwa.

Apelujemy do pacjentów i pracowników ochrony zdrowia aby sprzeciwili się z złym propozycjom Donalda Tuska i jego ministra zdrowia. Jedna z okazji dla tego sprzeciwu nadarzy się już wkrótce przy urnach wyborczych.

Jarosław Gowin, prezes PRJG
Prof. Wojciech Maksymowicz, minister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka
Andrzej Sośnierz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2006-2007
Krzysztof Bukiel, lekarz, ekspert ds. reformy systemu ochrony zdrowia
Prof. Andrzej Stanisławek, lekarz, onkolog
Grzegorz Gołdynia, wiceminister zdrowia w ministerstwie prof. Zbigniewa Religi
dr Stanisław Tyszka, koordynator prac programowych PRJG