konwencja A. Dudy J. Gowin2

Debata „Bank i Frank”

31 Marzec 2015

Szeroko rozumiane koszty pracy oraz inne obciążenia biznesu w Polsce to tematy na które rozmawiał Jarosław Gowin podczas debaty eksperckiej z przedsiębiorcami.

9 kwietnia na łamach Dziennika Polskiego ukaże się zapis tej debaty (w głównym wydaniu papierowym i wydaniu dostępnym w internecie). Zapraszamy do lektury!

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z przebiegiem wczorajszej debaty „Bank i Frank” z udziałem Prezesa Polski Razem.

Zapis konferencji udostępniony dzięki uprzejmości Fundacja Lepsza Polska, organizatora spotkania.

Frank i bank
Jak rozwiązać problem kredytów we frankach szwajcarskich, który dotyczy 700 000 polskich rodzin? Co mogą zrobić kredytobiorcy, a co powinni zrobić politycy? Dyskusja zorganizowana przez Fundację Lepsza Polska odbyła się w Krakowie.

Jarosław Gowin, Polska Razem
Kredyty we frankach szwajcarskich to było oszustwo i bankowcy mieli świadomość, że oszukiwali klientów. Problem franka dotyczy 700 000 rodzin, dlatego jest to problem Państwa Polskiego i trzeba go rozwiązać systemowo, ale obecny rząd nie jest do tego zdolny. Dziś najważniejsze jest, aby nie dopuścić do wyprowadzenia przez banki zysków zagranicę, w przeciwnym razie za przewalutowanie kredytów będziemy musieli zapłacić wszyscy w podatkach.
Jacek Czabański, www.pomocfrankowiczom.pl
W wielu krajach Zachodniej Europy zakazano udzielania kredytów nominowanych w obcych walutach. Polskie banki mają centrale na zachodzie, a mimo, wiedząc, do czego to może prowadzić oferowały te produkty w Polsce. Umowy na kredyty we frankach szwajcarskich wszystkich banków w Polsce zawierają klauzule niedozwolone. Banki wiedzą o tym, ale tych klauzul nie usuwają. Usunięcie takiej klauzuli i zwrot nadpłaconych pieniędzy trzeba wymusić przez proces sądowy. Procesy takie banki prawie zawsze przegrywają.
Artur Bilski, UW, Clifford Chance
Nie tylko banki ponoszą winę za problemy z kredytami we frankach szwajcarskich. Udzielano ich dlatego, że wielu klientów, zgodnie z przepisami nie mogła dostać kredytu w złotówkach, a banki chciały im pożyczyć pieniądze. Przy tym trudno było bankowcom przewidzieć tak wielki skok ceny franka szwajcarskiego, bo od wielu lat cena wahała się bardzo niewiele.
Piotr Dardziński, UJ, Fundacja Lepsza Polska
Państwo nie powinno posiadać banków, powinno natomiast posiadać system bankowy i w sposób przemyślany nim zarządzać. Wtedy można by zapobiegać problemom takim jak kredyty we frankach. Niestety w Polsce nikt takiej polityki nie prowadzi a regulacje systemu bankowego wprowadzane są doraźnie pod wpływem nacisków. W okresie przedwyborczym przewagę w naciskach na władzę mają klienci banków, potencjalni wyborcy, przez resztę czasu regulacje wprowadzane są pod wpływem bankowców; lepiej zorganizowanych i mających lepszy dostęp do polityków.