Emilewicz o rekonstrukcji Rządu Morawieckiego

Wicepremier Jadwiga Emilewicz zabrała głos na antenie stacji TVN24 w sprawie planowanej rekonstrukcji Rządu Morawieckiego. Choć o rekonstrukcji mówi się już od dłuższego czasu, Wiceprezes Porozumienia uważa, że dojdzie do niej najwcześniej na początku października.

„Faza poważnych rozmów politycznych będzie miała miejsce w pierwszej połowie września. Nie spodziewam się rekonstrukcji do końca września, to raczej pewnie będzie początek października”

Opóźnienie to miałoby wynikać z sezonu urlopowego, kiedy to wielu przywódców Zjednoczonej Prawicy ma przebywać na wakacjach. Wicepremier odniosła się również do kształtu planowanej rekonstrukcji. Wedle doniesień medialnych, główna partia rządząca, Prawo i Sprawiedliwość, miała sondować możliwość zmniejszenia stanu posiadania swoich koalicjantów – Porozumienia i Solidarnej Polski. Obecnie, ministrowie z ramienia tych partii stoją na czele po dwóch resortów.

„Biorąc pod uwagę siłę polityczną koalicjantów, zachowanie po dwa resorty wyda mi się w pełni zasadne”

Porozumienie Jarosława Gowina posiada w obecnej kadencji Sejmu 18 posłów, zaś Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry 19. Wiceprezes Porozumienia odniosła się również do sytuacji Prezesa partii, Jarosława Gowina. W związku z kryzysem wokół wyborów prezydenckich 10 maja, ówczesny Wicepremier i Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, podał się – w geście sprzeciwu – do dymisji. Dzięki jego uporowi udało się doprowadzić do tego, że wybory przesunięto na późniejszy termin, a mandat Prezydenta RP jest – z punktu widzenia prawa – silny i niezachwiany.

„Mówiłam wielokrotnie, miejsce lidera partii na pewno jest w rządzie, i dobrze, żeby do tego rządu Jarosław Gowin powrócił”

O powrót Jarosława Gowina do rządu upominają się też struktury partii. Choćby pomnieć na Zarząd Okręgu Warszawskiego, który nie dalej jak wczoraj podjął uchwałę w tej sprawie.

„Wobec oczekiwanej przez polskie społeczeństwo kontynuacji reform Polski, a także walki ze skutkami pandemii Zarząd Okręgu Warszawskiego Porozumienia apeluje do Prezesa Jarosława Gowina o podjęcie działań zmierzających do umocnienia roli Porozumienia w rządzie po planowanej rekonstrukcji, w tym do ponownego objęcia przez niego jednej z kluczowych funkcji w Radzie Ministrów”

– czytamy w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze przez Prezes Okręgu Warszawskiego Porozumienia, Aleksandrę Sheybal.