Gowin i Kowal: Rząd musi w poniedziałek zablokować preferencyjne zasady dla Gazpromu

07 Marzec 2014

Wykorzystując prawo europejskie Polska musi zagwarantować suwerenność energetyczną i bezpieczeństwo gospodarcze Polski i Ukrainy – przekonywali na konferencji prasowej Liderzy Polski Razem Jarosława Gowina. Zaapelowali, też by rząd przyspieszył prace nad wprowadzeniem przepisów umożliwiających wydobycie gazu łupkowego. „Gaz łupkowy to obszar potencjalne współpracy z Ukrainą. Powinniśmy w tej sprawie podjąć wspólne działania” – przekonywał Gowin.

W poniedziałek Komisja Europejska ma podjąć decyzję w sprawie gazociągu OPAL, biegnącego od Nord Streamu wzdłuż granicy polsko-niemieckiej do Czech. Gazprom chce uzyskać zgodę na dwukrotne zwiększenie ilości przesyłanego OPAL-em gazu. W zeszłym roku rosyjski monopolista przejął kontrolę nad gazociągiem, jednak wciąż potrzebuje decyzji Unii Europejskiej na zwiększenie przesyłu. „Domagamy się respektowania przepisów tzw. trzeciego pakietu energetycznego, który nie dopuszcza praktyk monopolistycznych. Uległość Unii Europejskiej wobec Gazpromu oznaczać będzie, że gazociąg OPAL będzie zmonopolizowany przez Rosjan”  – powiedział Paweł Kowal, eurodeputowany Polski Razem Jarosława Gowina.

„To będzie prawdziwy test postawy Unii wobec Ukrainy i Polski. Dlatego apelujemy do premiera Donalda Tuska o wyraźny sprzeciw na forum Komisji Europejskiej wobec podjęcia decyzji. Na wielkiej konferencji rozmawiamy o sankcjach, a w innym pokoju zapadają decyzje realnie osłabiające Ukrainę i Polskę. Mówiąc kolokwialnie: my tu gadu-gadu, a w UE decyzje wobec Gazpromu zwiększają siłę nacisku Rosji na Ukrainę” – tłumaczył Kowal.

Jarosław Gowin zwrócił uwagę, że wobec kryzysu na Ukrainie kluczowe jest przyspieszenie prac nad zapewnieniem niezależności Polski od Rosji w dostawach gazu. „Jest dla nas rzeczą zupełnie niezrozumiałą, dlaczego tak opieszałe są prace nad stworzeniem przepisów umożliwiających wydobycie gazu łupkowego. Apelujemy do Premiera o jak najszybsze przeprowadzenie tych prac. Skoro tak poważną i kontrowersyjną reformę, jak zmiany w systemie emerytalnym można było przeprowadzić na jednym posiedzeniu Sejmu, to nad prawem dotyczącym gazu łupkowego też możemy pracować szybciej”- zwrócił uwagę prezes PRJG.