Gowin i Lew-Starowicz : Trynkiewicza można i trzeba leczyć

„Ustawa o niebezpiecznych przestępcach czekała w Kancelarii Premiera 25 dni na publikację. Ustawa o OFE czekała 4 dni. Gdyby nie podwójne opóźnienie w KPRM, to nie mielibyśmy dziś dylematów co dalej z Trynkiewiczem” – mówił dziś Jarosław Gowin. Na konferencji, w której udział wziął również wybitny seksuolog prof. Zbigniew Lew-Starowicz, prezes PRJG zaprezentował „Białą księgę ustawy o niebezpiecznych przestępcach”.

[NAGRANIE Z KONFERENCJI]

„Wokół ustawy o seryjnych zabójcach narosło wiele mitów i nieporozumień. Należy uporządkować fakty, kategorie moralne i naukowe. Dlatego zaprosiłem najlepszego eksperta prof. Zbigniewa Lew – Starowicza.” – stwierdził Jarosław Gowin.

„25 lat, 14 rządów, 19 ministrów sprawiedliwości. Do 2011 nikt w tej sprawie nie zrobił nic, wszyscy chowali głowę w piasek” – mówił na konferencji prezes PRJG. „Gdy zostałem ministrem sprawiedliwości od razu zacząłem pracę nad ustawą, która mogłaby w jakiś sposób ochronić przed takim ludźmi społeczeństwo.” – wyjaśnił.

Gowin: Liczę, że Tusk zachowa się odpowiedzialnie

„Gdyby nie to, że ustawa, podpisana już przez prezydenta, przeleżała 25 dni w Kancelarii Premiera, dzisiaj nie byłoby problemu. Mogłaby być zastosowana wobec Trynkiewicza. Mam nadzieję, że tak jak minister Biernacki i minister Królikowski wzięli na siebie pełną odpowiedzialność za konstytucyjność ustawy, tak premier Donald Tusk weźmie odpowiedzialność za ewentualne opóźnienia w jej stosowaniu” – stwierdził Gowin.

Mowa końcowa Trynkiewicza

Na konferencji został zaprezentowany fragment mowy końcowej Mariusza Trynkiewicza z 1989 roku: „Podczas moich rozmów z lekarzami na oddziale psychiatrycznym niejednokrotnie byłem pytany przez lekarzy : Dlaczego się pan nie leczył? Sądzę, że to jest moja zasadnicza, główna wina – że się nie leczyłem. Być może wtedy to mogło jeszcze coś zmienić. Zapobiec tej tragedii.” – mówił w nagraniu morderca.

„Jeżeli po tych słowach samego Trynkiewcza ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości czy ta ustawa ma sens, to nie wiem jak to skomentować”  – skomentował film prezes PRJG. „Państwo ma obowiązek przede wszystkim troszczyć się o ofiary i potencjalne ofiary, a nie o przestępców”  – podsumował Gowin.

Lew-Starowicz: Wśród przestępców takich jak Trynkiewicz prawdopodobieństwo recydywy to 70%

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz zauważył, że u naszych sąsiadów problemy tego typu zostały już dawno rozwiązane. Groźni przestępcy są odizolowani i poddawani terapii, a co jakiś czas zespół ekspertów ocenia czy można pozwolić im na życie w społeczeństwie.

„Wśród nieleczonych sprawców takich przestępstw ryzyko recydywy to ponad 70%” – przypomniał profesor. – „Wśród tych którzy są leczeni, ryzyko to spada o 2/3. Jednak przestępcy skazani tak dawno jak Trynkiewicz nie zostali objęci leczeniem” – wyjaśniał.

Prof. Lew-Starowicz opowiedział jak sytuacja wygląda, z jego punktu widzenia: „Prawnicy dyskutują, ale ja sam leczę sprawców od wielu lat i wiem, że leczenie u części daje efekty i jest możliwe. Oni powinni mieć dostęp do leczenia, a Trynkiewicz nie był leczony podczas pobytu w zakazie karnym. Nie był poddany terapii. Jako terapeuta – nie tylko sprawców, ale i ofiar – co ja mam powiedzieć rodzicom dziecka, które zginęło w Polsce w majestacie prawa? Ta ustawa była potrzebna” – podsumował seksuolog.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *