Gowin: Jestem ostatnim, który by rzucał kamieniem w Kwaśniewskiego i Millera

– Wszystko wskazuje na to, że więzienia z podobnymi praktykami były w wielu krajach – stwierdził w „Faktach po Faktach” Jarosław Gowin (Polska Razem), komentując raport senatu USA o więzieniach CIA.

– Pozostawienie Amerykanom swobody, przyznanie eksterytorialnego charakteru tym więzieniom było błędem, ale sytuacja była naprawdę skrajna po zamachach 11 września. Jestem ostatnim, który by rzucał w prezydenta Kwaśniewskiego i premiera Millera kamieniem – skomentował sprawę więzień CIA Jarosław Gowin.

Przeciwnego zdania był Jarosław Gowin. – Uważam, że źle się dzieje, że jest postępowanie. Wszystko wskazuje na to, że więzienia z podobnymi praktykami były w wielu krajach Europy i świata – mówił polityk PR. Jak dodał, istnieje coś takiego jak interes narodowy i racja stanu. – Bezpieczeństwo obywateli jest podstawowym elementem interesu narodowego – tłumaczył.

Polska prokuratura od sierpnia 2008 r. prowadzi śledztwo, w którym bada, czy była zgoda władz RP na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-03 i, czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm. W połowie października śledztwo Prokuratury Apelacyjnej w Krakowie w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce zostało przedłużone o kolejne sześć miesięcy, tj. do 11 kwietnia 2015 roku.

– Kwaśniewski i Miller domagali się od Amerykanów gwarancji, że na terenie tych więzień nie będzie tortur. Otrzymali zapewnienie ustne i błędem z ich strony było to, że mu zawierzyli – ocenił Gowin. Dodał jednak, że po nich było dwóch prezydentów i pięcioro premierów i „wszyscy ci polscy politycy zdali egzamin, jakim jest obrona interesu narodowego i obrona bezpieczeństwa obywateli”. – Czy zdali też nadgorliwi prokuratorzy? Nie jestem pewien – ocenił Gowin.

Gowin odniósł się też do sprawy marszu PiS organizowanego 13 grudnia i decyzji biskupów, którzy w ostatniej chwili wycofali się z jego komitetu honorowego.

– Moim zdaniem biskupi podjęli słuszną decyzję. Zdziwiłem się, że w ogóle zgodzili się być w jego składzie – powiedział w „Faktach po Faktach”. – Nie mieszałbym jutrzejszej manifestacji ze stanem wojennym, bo to są rzeczy nieporównywalne – dodał Jarosław Gowin.

Całość programu: tvn24.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *