Gowin: Kopacz przedstawiła słuszne cele, ale bez wyliczeń

Premier Ewa Kopacz przedstawiła w expose szereg słusznych celów, ale nie wyliczenia, skąd wziąć pieniądze na ich realizację – ocenił podczas środowej debaty przewodniczący klubu Sprawiedliwa Polska Jarosław Gowin.

Gowin przypomniał, że jego klub jest złożony z posłów dwóch partii – Solidarnej Polski i Polski Razem. Oświadczył, że wypowiada się jedynie w imieniu partii, którą kieruje, czyli Polski Razem.

Zdaniem Gowina, Kopacz zaprezentowała w swoim wystąpieniu „druzgoczącą krytykę działań rządu Tuska, na którą on nie zasługuje”.

„Całe expose to jeden wielki katalog zaniedbań. To jest też oczywiście katalog ogólnie słusznych celów” – ocenił. Gowin podkreślił, że ten katalog byłby o wiele bardziej przekonujący, gdyby „towarzyszyły mu jakiekolwiek wyliczenia i gdyby zdecydowana większość tych obietnic nie była złożona na barki następnego parlamentu, następnego rządu”.

Mimo to – podkreślił – jeśli propozycja premier dotycząca współpracy z opozycją jest aktualna, to on ją przyjmuje i jest gotów do współpracy ponad podziałami.

Jako godne pochwały określił propozycje dotyczące podniesienia ulg podatkowych na dzieci czy przyznanie urlopów rodzicielskich wszystkim rodzicom. „Podoba nam się (ten postulat) tym bardziej, że jest wprost zaczerpnięty z programu Polski Razem” – mówił. Dodał, że zachęca Kopacz do wykorzystania innych propozycji Polski Razem, czyli m.in. bonów edukacyjnych i wychowawczych.

Gowin pochwalił też pomysły dotyczące ordynacji podatkowej i nowych zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Skrytykował natomiast Kopacz za brak zapowiedzi odchudzenia administracji, ograniczenia zadłużenia państwa czy wyrównania szans polskich i zagranicznych inwestorów poprzez opodatkowanie zagranicznych korporacji.

Gowin mówił też, że rekordowa liczba młodych Polaków założyła firmy, ale nie w Polsce, tylko w Niemczech. „W expose pani premier nie ma niczego, co by skłoniło tych młodych Polaków do powrotu albo co skłoniłoby rzesze kolejnych młodych Polaków do pozostania w kraju. Dlatego posłowie Polski Razem będą głosowali przeciwko wotum zaufania” – dodał.

Zamiar głosowania przeciwko rządowi Kopacz zadeklarował też poseł Patryk Jaki (SP). Jego zdaniem expose Kopacz to „kolejny projekt ciepłej wody w kranach, zamiast dużego projektu modernizacyjnego, którego dzisiaj potrzebuje Rzeczypospolita”.

„Porozmawiajmy o faktach. Obiecywaliście drogi wzdłuż i wszerz na Euro 2012. Jakie są fakty? Nie skończyliście żadnej nitki autostradowej do dziś. Obiecywaliście nowe standardy w państwie, a co mamy? Mamy siedmiomilionowe odprawy w grupie PGE, mamy +taśmy prawdy+, mamy zegarki Nowaka. Miało być niskie bezrobocie, a co jest? Prawie 2 mln ludzi bez pracy” – wymieniał Jaki.

Skrytykował też efekty działań rządu PO-PSL dotyczące obniżania podatków, ograniczania administracji państwowej, restrukturyzacji górnictwa, informatyzacji państwa oraz służby zdrowia.

Jaki przedstawił też fotografie – jak mówił – z oddziałów onkologicznych w polskich szpitalach, na których widać było kolejki pacjentów. „To jest bieżące zdjęcie z onkologii. To taki dobrobyt pani zapewniła tym ludziom? (…) To są kolejki ludzi o życie” – mówił Jaki. Ocenił też, że wybór Ewy Kopacz na szefa rządu świadczy o złych mechanizmach awansu w polskim państwie.

źródło: rp.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *