Gowin: Musimy przebudować system emerytalny

21 Maj 2015

– Po dzisiejszej decyzji mam wrażenie, że jestem ostatnim zwolennikiem wyższego wieku emerytalnego – mówił w programie „Dziś wieczorem” Jarosław Gowin, prezes Polski Razem Zjednoczonej Prawicy. Skomentował w ten sposób ogłoszony w środę przez prezydenta projekt ustawy dopuszczającej przejście na emeryturę po 40 latach pracy. Prezydenckiej propozycji bronił wiceminister Rafał Trzaskowski.

Bronisław Komorowski poinformował w środę po spotkaniu z szefami OPZZ i ZNP w Belwederze, że jest gotowy projekt ustawy w sprawie zmiany kryteriów przechodzenia na emeryturę. Według niego, na emeryturę można będzie przechodzić po 40 latach pracy, niezależnie od wieku.

Jarosław Gowin stwierdził, że to co zaproponował Bronisław Komorowski jest sprzeczne z dotychczasową polityką. – Jeżeli dzisiaj wielu młodych ludzi rozpoczyna pracę w wieku 18-20 lat, to po 40 latach oni będą mieli 60 lat i będą mogli przejść na emeryturę. Propozycja Komorowskiego jest kompletnie nieodpowiedzialna. Na tym tle propozycja Andrzeja Dudy jest dużo bardziej wyważona. I tak ZUS jest bankrutem. Musimy przebudować system emerytalny, pójść w kierunku emerytur obywatelskich – mówił.

Dodał, że nieważne czy wiek emerytalny zostanie podwyższony, czy obniżony, system trzeba zbudować na nowo.

Gowin podkreślił, że sam popierał reformę emerytalną i podtrzymuje swoje zdanie, bo nie jest „chorągiewką jak Komorowski”. – W polityce czasami warto mieć charakter, być odważnym i trzymać się swoich przekonań. Komorowski udowadnia, że nie ma żadnych trwałych przekonań – mówił. Przywołał przy okazji wypowiedź Komorowskiego sprzed pierwszej tury, w której mówił, że tylko frustraci domagają się zmian w konstytucji.

W programie poruszony został również wątek opodatkowania hipermarketów. Zdaniem Gowina hipermarkety w ogromnej większości należą do kapitału zagranicznego. – Część hipermarketów w ogóle nie płaci podatku dochodowego od 20 lat – zauważył.

Gowin przekonywał, że wzrost liczby hipermarketów sprawia, że pada polski, drobny handel. – W momencie gdy te hipermarkety zdobywają pozycję monopolisty, narzucają zaniżone ceny na produkty polskich rolników, przemysłowców – stwierdził.

oglądaj program: tvp.info