Gowin o orędziu prezydenta: Nie było żadnej myśli, którą warto zapamiętać

05 Sierpień 2015

– Zaskoczyła mnie bylejakość tego wystąpienia – powiedział w programie TVP Info „Gość poranka” Jarosław Gowin, szef Polski Razem i członek Zjednoczonej Prawicy. Poseł odniósł się do pożegnalnego wystąpienia prezydenta Bronisława Komorowskiego kończącego właśnie kadencję. – Nawet zagorzali zwolennicy prezydenta musieli być tym orędziem rozczarowani – dodał. Gowin uznał, że Komorowski w orędziu podziękował wyłącznie swoim wyborcom. Jednocześnie zaznaczył, że nowy prezydent Andrzej Duda „nie będzie prezydentem partyjnym”.

Jarosław Gowin występował w programie „Gość poranka” w TVP Info. Były członek PO i minister w rządzie Donalda Tuska nie szczędził cierpkich słów wobec Komorowskiego.

Błahe wystąpienie

„Zdawkowość”, „błahość”, „bylejakość” – tymi słowami Jarosław Gowin, szef Polski Razem podsumował wtorkowe telewizyjne wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego kończące kadencję.

– Tam nie było żadnej myśli, którą warto byłoby zapamiętać – dodał. Gowin uznał, że Komorowski podziękował tylko swoim wyborcom, a nie całemu narodowi. – Nawet zagorzali zwolennicy musieli być rozczarowani – podsumował.

Duda nie będzie partyjny

Poseł zaznaczył natomiast, że zgadza się z wygłoszonym przez Komorowskiego apelem, że zadaniem Polski na przyszłość będzie konstruowanie dobrego dialogu w społeczeństwie.

– Właśnie takim prezydentem będzie Andrzej Duda – powiedział Gowin. Zapewnił również, że Duda „nie będzie prezydentem partyjnym” przy czym „nie wyrzeknie się swoich korzeni, ani swoich przekonań”

Polacy chcą obniżenia wieku emerytalnego

Gowin odniósł się również do jednego z priorytetów Andrzeja Dudy, czyli obniżenia wieku emerytalnego. Duda w wywiadzie dla TVP Info Kraków zapowiedział jak najszybsze złożenie projektu ustawy.

– Ogromna większość Polaków chce tego obniżenia – powiedział Gowin. – Trzeba szukać takiego rozwiązania, które z jednej strony wyjdzie naprzeciw oczekiwaniom, z drugiej strony nie rozwali systemu ubezpieczeń społecznych – dodał.

Poseł uważa, że niemożliwy jest powrót wieku emerytalnego sprzed reformy ze względu na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził, że inny wiek emerytalny mężczyzn i kobiet jest dyskryminacją kobiet i jest sprzeczny z konstytucyjną zasadą równości.

– Być może należy pójść tropem rozwiązań niemieckich – powiedział Gowin. – 65 lat dla wszystkich plus 45-letni staż pracy. To jest dobre rozwiązanie – dodał.

źródło: tvp.info