Gowin w RDC: Trzeba zmienić system tworzenia prawa

05 Marzec 2014

„Inicjatywę legislacyjną powinien mieć tylko rząd – tak jak jest w wielu krajach europejskich, tak jak było w Polsce przed II wojną światową” – powiedział dzisiaj w RDC Jarosław Gowin. Prezes Polski Razem mówił też o wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. janosikowego, potrzebie zmiany prawa i finansowaniu samorządów.

„Janosikowe budzi emocje. Z jednej strony mieszkańcy bogatszych regionów czują, że są ograbiani, a z drugiej należy zdawać sobie sprawę, że likwidacja janosikowego to katastrofa dla wielu biednych samorządów.” – mówił Jarosław Gowin o decyzji TK, który zdecydował, że janosikowe jest sprzeczne z Konstytucją. – „Zmiana musi nastąpić, ale nie może być to kwestia makijażu, to nie może być zmiana powierzchowna pod którą wszystko zostanie po staremu. Trzeba przemyśleć na nowo kwestię relacji między państwem, a samorządem. Między administracją, a samorządem. Trzeba na nowo przemyśleć kwestię finansowania samorządów. W ciągu ostatnich lat samorządy dostały dodatkowe zadania, ale nie dostały dodatkowych środków.”

18 miesięcy, które wyznaczył Trybunał Konstytucyjny na przygotowanie nowej ustawy to nie jest mało czasu, ale pod warunkiem, że koalicja rządząca podejdzie do sprawy poważnie i nie będzie czekała na ostatni moment, żeby się tym zająć – powiedział prezes PRJG. – „Najważniejsze jest przygotowanie nowego projektu – jak finansować samorządy. Duża część samorządów jest na skraju bankructwa ze względu na oświatę. Może trzeba zwiększyć subwencję budżetową?”

Jarosław Gowin przyznał, że nie należy się dziwić, że niektóre ustawy mogą okazać się niekonstytucyjne. „Konstytucyjność niektórych ustaw jest kwestią dyskusyjną, tak jak dyskusyjna była moja słynna już ustawa o bestiach. Z resztą chciałbym przypomnieć, że z opóźnieniem, ale zadziała – Mariusz T. decyzją sądu ma być objęty tą ustawą i izolowany.”

Trzeba zmienić system tworzenia prawa w Polsce

Prezes PRJG podkreślił, że systemowo należy zmienić system tworzenia prawa w Polsce. Np. inicjatywę legislacyjną powinien mieć tylko rząd – tak jak jest w wielu krajach europejskich, tak jak było w Polsce przed II wojną światową. „Posłowie nie powinni „dłubać” w ustawie – często ją w ten sposób psują, ponieważ nie mają merytorycznego przygotowania, nie rozumieją dlaczego znalazły się w niej takie, a nie inne przepisy, bo nie są prawnikami. Posłowie powinni przyjmować ustawy lub odrzucać je w całości.”

Jarosław Gowin mówił, że w Polsce jest zdecydowanie za dużo tych przepisów. „Powinniśmy ograniczyć tę „biegunkę” legislacyjną. 30 000 stron dziennika ustaw ukazuje się rocznie. Nikt nie jest w stanie nawet tego śledzić, a cóż dopiero się stosować do tych ustaw.”

„Jakość prawa jest w Polsce bardzo niska– potwierdzają to przedsiębiorcy. Nie wiem czy ktokolwiek w Polsce dzisiaj rozumie na czym np. polega ustawa o Vacie. Taka sytuacja daje możliwość urzędom skarbowym aby karać przedsiębiorców za byle co.” – powiedział Gowin.

Spytany o przyjęty przez rząd projekt ustawy, wg. której osoby pracujące na umowę zlecenie będą opłacały składki od wysokości płacy minimalnej prezes Polski Razem powiedział, że uważa to za rozwiązanie skandaliczne, które wypchnie z rynku pracy dziesiątki tysięcy młodych ludzi. „Sytuacja bardzo wielu małych przedsiębiorstw jest sytuacją dramatyczną. Wiele tych firm jest na granicy bankructwa. To co proponuje rząd to po prostu podniesienie podatków. Skutek będzie taki, że firmy będą likwidowane.”

Mamy zamożne państwo i biednych obywateli

„Połowa polskiego PKB idzie na administrację i wydatki publiczne. Na 180 państw jesteśmy na 145 miejscu. Mamy niesłychanie kosztowne i marnotrawne państwo. Trzeba ograniczyć wydatki i obniżyć podatki. Dzięki temu zaczną się rozwijać firmy, powstaną nowe miejsca pracy, rywalizując o pracowników firmy zaczną im oferować etaty zamiast umów-zleceń… w ten sposób rozwija się gospodarka, a nie przez podnoszenie podatków.” – mówił Gowin.

„Jeśli będziemy utrzymywali tak kosztowną administrację to po prostu zbankrutujemy. Im większe wydatki na państwo tym mniej pieniędzy w kieszeniach obywateli. My jesteśmy zamożnym państwem, ale mamy biednych obywateli, bo Polacy średnio zarabiają cztery razy mniej niż mieszkańcy europy zachodniej.” – powiedział prezes PRJG i zauważył, że podczas gdy ZUS buduje pałace, ludzie w Polsce nie mogą związać końca z końcem. – „Rząd nie powinien budować fabryk, ale stwarzać przedsiębiorcom warunki do rozwoju.”

Spytany o konferencję prasową Putina, Gowin powiedział, że Władimir Putin ujawnił prawdziwą twarz Rosji. „Dla Zachodu być może jest to zaskoczeniem, ale my w Polsce od dawna wiemy, że Putin ma zapędy imperialne.” Jarosław Gowin podkreślił, że integralność terytorialna Ukrainy jest sprawą kluczową dla bezpieczeństwa Polski.

Więcej o Rosji, Putinie, a także o ustawie o izolowaniu groźnych przestępców mówił Jarosław Gowin w Sednie Sprawy w Radio Plus: POSŁUCHAJ ROZMOWY