Kiedy nowe zasady opłat za autostrady?

Klub Parlamentarny Sprawiedliwa Polska,  złożył do premier Ewy Kopacz oraz minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak interpelacje, w których domaga się wyjaśnienia – kiedy zostaną wprowadzone nowe zasady opłat za użytkowanie autostrad w Polsce i co czeka Polaków na drogach w najbliższe wakacje? Czy Ewa Kopacz zamierza dotrzymać obietnicy swojego poprzednika, który deklarował zmiany w punktach poboru opłat  od wakacji w 2015 roku?

J. Gowin: Jesteśmy gotowi na poparcie dobrych merytorycznie projektów i rozwiązań. Jednak, żeby tak się stało musimy znać plany rządu Ewy Kopacz.

A. Dąbrowski: Mam nadzieje, że mieszkańcy południa Polski i podróżujący w tamtych rejonach nie będą musieli pokrywać kosztów błędów i zaniedbań ministra infrastruktury.

W lipcu i w sierpniu 2014 roku na polskich autostradach, tworzyły się gigantyczne korki będące efektem przede wszystkim złego systemu poboru opłat. Ówczesny premier Donald Tusk zdecydował o zwolnieniu z opłat w weekendy sierpniowe, kierowców korzystających z autostrady A1. Równocześnie zapowiedział, że w 2015 roku system poboru opłat na autostradach zostanie zmieniony tak, by zminimalizować ryzyko korków.

Tymczasem ustępująca minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska,  zarekomendowała zmianę systemu opłat, ale dopiero od 2016 roku.

W związku z tym klub parlamentarny Sprawiedliwa Polska,  złożył do premier Ewy Kopacz, oraz minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak interpelacje, domagające się wyjaśnienia – kiedy faktycznie zostaną wprowadzone nowe zasady opłat za autostrady w Polsce? Czy rząd Ewy Kopacz wycofuje się z deklaracji złożonej przez premiera Donalda Tuska? Jaki pomysł ma rząd na zmniejszenie korków podczas najbliższych wakacji w 2015 roku?

Uważamy, że Polacy planujący przyszłoroczne urlopy, już teraz zasługują na informację od rządu, czy znowu będą musieli czekać w kilkugodzinnych kolejkach przed wjazdami i zjazdami z autostrady A1?

Klub oczekuje od premier Ewy Kopacz i minister Marii Wasiak jasnej deklaracji w sprawie terminu zakończenia prac nad nowym systemem poboru opłat na wszystkich autostradach w Polsce.

Zapis konferencji: sejm.gov.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *