Konferencja o zdrowiu w Łodzi

7 kwietnia przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi odbyła się konferencja prasowa Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, w której uczestniczyli Antoni Hodak Prezes Zarządu Regionalnego i Piotr Kagankiewicz, szef Polski Razem w Powiecie Tomaszowskim oraz były starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Obchodzimy dziś Światowy Dzień Ochrony Zdrowia. Spotykamy się przed wojewódzkim szpitalem specjalistycznym im. Mikołaja Kopernika. Sytuacja służby zdrowia w Polsce jest dramatyczna. Rządy Platformy Obywatelskiej (Donalda Tuska i Ewy Kopacz) nie potrafiły rozwiązać tego problemu, próby zmian kończyły się zawsze porażką. Polacy czekają latami na wizyty, badania czy operacje. Wielu z nich nie udaje się doczekać – umierają. Szpitale często są w złym stanie, leki są zdecydowanie za drogie, dzieci nie mają opieki lekarskiej w szkołach, lekarze emigrują. Polska Razem Zjednoczona Prawica mówi stanowcze NIE takiej rzeczywistości.

Jesteśmy zdeterminowani i chcemy, by polski pacjent miał godną opiekę medyczną, równy dostęp do świadczeń i żeby nie obawiał się przyszłość. Tworzymy program na rzecz naprawy systemu ochrony zdrowia. Polski system ochrony zdrowia potrzebuje ewolucji, dialogu ponad podziałami i wspólnego wypracowania możliwych rozwiązań podstawowych błędów systemu. Chory system rodzi problemy nie tylko dla pacjentów, ale także dla pracowników służby zdrowia, przede wszystkim dla lekarzy i pielęgniarek. Oni zasługują na godne warunki pracy, godne wynagrodzenie i możliwość rozwijania swoich umiejętności.

Musimy koniecznie rozwiązać ten najbardziej palący problem – zdrowie to wartość nadrzędna. Nie będziemy mogli zbudować lepszej Polski bez dobrze funkcjonującego systemu ochrony zdrowia – to jest fundament. Im więcej zdrowych obywateli, tym więcej zdolnych do pracy, tym więcej chcących pracować z własnej woli nawet po nabyciu praw emerytalnych. Wielu chorych obywateli to mniej osób zdolnych do pracy, więcej ludzi korzystających ze świadczeń socjalnych. Bez naprawy systemu ochrona zdrowia nasz kraj będzie przemieszczał się po równi pochyłej, a system emerytalny i świadczeń socjalnych przestanie zaspokajać potrzeby Polaków.

Polska Razem Zjednoczona Prawica uważa, że należy stworzyć ustawę o zdrowiu publicznym. Trzeba zmierzyć się z problemem wyceny świadczeń zdrowotnych i nadmierną biurokracją. Tworzymy program zdrowotny – jednym z etapów jest konferencja „Razem dla Zdrowia”, która odbędzie się 13 kwietnia w Sejmie RP. Wysłuchamy wszystkich zainteresowanych
stron: lekarzy, pielęgniarek, pacjentów. To oni najlepiej wiedzą, co należy udoskonalić. W konferencji wezmą eksperci i przedstawiciele
środowiska, m.in. dr Konstanty Radziwił (sekretarz Naczelnej Rady Lekarskiej, Andrzej Sośnierz ( były prezes NFZ), Krzysztof Bukiel
(przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy), prof. Andrzej Stanisławek (chirurg, onkolog, wykładowca). Serdecznie Państwa zapraszamy na tę konferencję.

Mamy konkretne rozwiązania. Chcemy decentralizacji NFZ i wprowadzenia jego regionalnych oddziałów – kas chorych. Jesteśmy za finansowaniem służby zdrowia z budżetu państwa – byłby to określony procent PKB. Kładziemy bardzo duży nacisk na profilaktykę – dzięki niej poprawi się poziom zdrowia, a jednocześnie uda się zredukować wydatki na leczenie. Wskutek skutecznej profilaktyki udałoby się ograniczyć chociażby otyłość, na której leczenie wydajemy rocznie 11 mld złotych. Prócz wiedzy wymienionych wcześniej ekspertów przy tworzeniu programu bierzemy też pod uwagę opinię Polaków na temat służby zdrowia – przeprowadziliśmy ankietę na próbie 5 tys. osób.”

Link do materiału:
http://lodz.tvp.pl/19561481/07042015-1830 (od 7:47).

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *