Kowal: To dla prezydenta ważna wizyta

To dla prezydenta ważna wizyta zarówno jako możliwość poznania się z niemieckimi partnerami, jak i wstęp do istotnych rozmów – uważa Paweł Kowal z Polski Razem, były sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Andrzej Duda odwiedza dziś Berlin. To jego druga wizyta zagraniczna.

Prezydent Andrzej Duda leci dziś do Berlina. Spotka się tam z prezydentem Joachimem Gauckiem, kanclerz Angelą Merkel oraz szefem niemieckiej dyplomacji Frankiem-Walterem Steinmeierem. Politycy będą rozmawiać przede wszystkim o polityce wschodniej, przyszłorocznym szczycie NATO oraz o kwestii imigrantów z Afryki Północnej. To druga zagraniczna wizyta Andrzeja Dudy. W pierwszą prezydent udał się do Estonii.

To dla prezydenta ważna wizyta zarówno jako możliwość poznania się z niemieckimi partnerami, jak i wstęp do istotnych rozmów – uważa Paweł Kowal, były sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Andrzej Duda odwiedza dziś Berlin. To jego druga wizyta zagraniczna.

To podróż, która ma dużo znaczeń – ocenia Paweł Kowal: będzie ona okazją do poznania się z niemieckimi partnerami. Dodaje, że Niemcy są naszym głównym partnerem gospodarczym i politycznym w UE i NATO, sporo tematów nas łączy, ale są też różnice zdań, jest więc sporo punktów do omówienia.

Wracając z Estonii, Andrzej Duda informował, że będzie chciał poruszyć problem rozmów o Ukrainie – w jego opinii przy stole negocjacyjnym powinno zasiąść więcej uczestników. Obecnie rozmowy odbywają się w formacie normandzkim, czyli z udziałem Niemiec, Francji, Rosji i Ukrainy. Paweł Kowal nie spodziewa się natychmiastowych efektów wizyty – postulaty Dudy dotyczą zagadnień, które wymagają czasu, trudno więc z obecnej perspektywy cokolwiek prognozować.

Wypowiedź prezydenta Dudy o możliwości rozszerzenia formatu negocjacji poprzedziła poniedziałkowe spotkanie Angeli Merkel, Francois Hollande’a i Petra Poroszenki. Na konferencji prasowej przywódcy Francji, Niemiec i Ukrainy oświadczyli, że nie ma potrzeby rozszerzenia formatu normandzkiego.

źródło: wp.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *