Odbiurokratyzować służbę zdrowia!

23 Styczeń 2014

Na dzisiejszej konferencji prasowej Polski Razem Jarosław Gowin, prof. Krystyna Iglicka-Okólska oraz dr Stanisław Tyszka wyrazili poparcie dla wniosku o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Jarosław Gowin zaznaczył, iż nie jest możliwe prowadzenie jakiejkolwiek calościowej i skutecznej polityki w dziedzinie zdrowia przez Bartosza Arłukowicza, gdyż zarówno rząd jak i minister nie są w stanie wyznaczyć strategicznych celów w tej dziedzinie.

Prezes PRJG pokreślił konieczność deregulacji służby zdrowia.Lekarze powinni leczyć, nie zajmować się papierologią, jak to ma miejsce obecnie. Tysiące procedur administracyjnych, jakie są na nich obecnie nałożone utrudniają im skuteczne leczenie obywateli.

Służba zdrowia nie powinna być obszarem populistycznej walki politycznej. Partie powinny zawrzeć ponadpartyjne, ponad polityczne porozumienie w sprawach zdrowia publicznego. Prawo i Sprawiedliwość powinno zakończyć kampanię straszenia Polaków prywatyzacją szpitali.

Prof. Krystyna Iglicka-Okólska zaznaczyła, iż w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia Polska w 2013 roku spadła z miejsca 27 na 31. Polska jest krajem, w którym na jedną osobę przypada najmniej lekarzy w całej Unii Europejskiej.

Młodzi polscy lekarze pracują z sukcesami w Wielkiej Brytanii oraz w krajach Skandynawskich, natomiast w Polsce, co piąty lekarz powinien być już na emeryturze. Kolejny zdiagnozowany przez prof. Iglicką-Okólską problem dotyczył faktu, iż liczba polskich studentów medycyny nie rośnie, choć wzrasta ilość studentów zza granicy na polskich uczelniach. W związku z powyższym PRJG wystosowało także apel do Miniser Nauki i Szkolnictwa Wyższego o zbadania tego problemu.

Dr Stanisław Tyszka, koordynator prac programowych Polski Razem Jarosława Gowina zaznaczył, że istotą problemu kolejek do lekarzy w polskiej służbie zdrowia jest niedobór podaży świadczeń zdrowotnych w stosunku do popytu na nie. Koniecznością jest zapewnienie równowagi między ilością środków publicznych przeznaczonych na świadczenia zdrowotne a zakresem świadczeń gwarantowanych. Dr Tyszka podkreślił, że min. Arłukowicz unika dialogu ze środowiskami medycznymi. Relacje ministra z lekarzami sprowadzają się do medialnej wojny propagandowej. Skutkiem takiego podejścia jest spadek społecznego zaufania do lekarzy.

Pełne nagranie z konferencji.