Posłowie PRJG pytają Kluzik-Rostkowską o naciski polityczne ws. sześciolatków.

12 Marzec 2014

W tym tygodniu Sejm kolejny raz zajmie się wnioskiem o referendum w sprawie obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Posłowie Polski Razem Jarosława Gowina przygotowali złożyli interpelację do Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik – Rostkowskiej. W piśmie zadali pytania dotyczące nacisków politycznych, jakich dopuszcza się MEN względem organów samorządów. Według rodziców wiceminister w MEN Tadeusz Sławecki skierował do wójtów, burmistrzów i prezydentów pismo, w wyniku którego utrudnia się rodzicom sześciolatków odroczenie momentu, w którym dzieci miałyby pójść do szkoły. W ramach zainicjowanej przez Jarosława Gowina akcji „Godzina dla Polski” internauci wysłali do Posłów blisko ćwierć miliona maili.  

W liście wysłanym 26 lutego 2014 roku sekretarz stanu w ministerstwie Tadeusz Sławecki, wskazywał, iż uzyskiwanie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznych przez rodziców sześcioletnich dzieci przed majem bieżącego roku jest „nieuprawnione oraz niezasadne”, nie powołując się przy tym na żadną podstawę prawną. Między innymi przytoczenia podstawy prawnej powyższego stanowiska zażądali posłowie PRJG: Jarosław Gowin, John Godson i Jacek Żalek.

Politycy Polski Razem Jarosława Gowina zawarli także w piśmie pytanie dotyczące przypadków nieuznawania przez dyrektorów szkół rejonowych opinii wydanych przez prywatne poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Zdaniem posłów PRJG działania ministerstwa zmierzają pośrednio, poprzez biurokratyczny opór urzędników, do zmuszenia rodziców sześciolatków do posłania swoich dzieci do szkół. Praktyka taka, w świetle raportu NIK alarmującego o rażącym nieprzygotowaniu wielu placówek oświatowych do przyjęcia tak wielkiej liczby nowych uczniów, jest w opinii polityków PRJG niedopuszczalna.

interpelacja-JKR

Na bieżącym posiedzeniu Sejmu odbędzie się głosowanie w sprawie referendum dotyczącego obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Za pośrednictwem strony www.referendum.1godzina.pl internauci wysłali dotychczas do posłów 225 504 maile z apelem o głosowanie za referendum. „Proponujemy, by referendum odbyło się wraz z wyborami do Parlamentu Europejskiego 25 maja. Pozwala na to art. 65 ust. 4 Ustawy o referendum ogólnokrajowym. To sprawi, że referendum nie będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami dla podatników, a także zagwarantuje wysoką frekwencję w obu głosowaniach. Musimy nagłośnić tę sprawę, bo koalicja PO i PSL będzie chciała kolejny raz zlekceważyć wolę ponad miliona obywateli wykorzystując moment, kiedy oczy Polaków zwrócone są na Ukrainę!” – napisał w mailu do sympatyków Gowin.