PRJG: Prokuratura powinna podlegać Prezydentowi RP

„Podsumowując ćwierćwiecze III RP, można powiedzieć, że samorząd terytorialny nam się do pewnego stopnia udał, a wymiar sprawiedliwości nam się nie udał w ogóle. O konieczności reformy wymiaru sprawiedliwości mówiło bardzo wielu polityków. Nikomu dotąd to się nie udało. Szczególnym problemem jest Prokuratura. Większość Polaków ma poczucie, iż instytucja ta działa nieprawidłowo.” – mówił dzisiaj na konferencji w Rzeszowie Kazimierz Jaworski.
„W czym tkwi istota rzeczy, mogliśmy zobaczyć w tych dniach w Rzeszowie. Pojawiły się informacje, iż znowu w sklepach sprzedawane są dopalacze. Oczywistym wydawałoby się, że wobec takiego zagrożenia Prokuratura natychmiast powinna podejmować działania. Tymczasem nic się nie dzieje” – mówił senator Jaworski.

„Prokuratura podlegająca Ministrowi Sprawiedliwości była złym rozwiązaniem. Obecna Prokuratura niepodlegająca nikomu jest katastrofą. Odpowiedzialność musi być osobista, a problemem Prokuratury jest brak mechanizmów rozliczania z działalności. Nie zapewni tego odpowiedzialność przed organem wieloosobowym, jakim jest Sejm. W kilkusetosobowym organie odpowiedzialność zawsze rozmywa się między komisje, ciała pośredniczące.”
Polska Razem Jarosława Gowina zaproponowała, by Prokuraturę podporządkować Prezydentowi Rzeczpospolitej. „Prezydent posiada najsilniejszy ze wszystkich organów mandat pochodzący w wyborów bezpośrednich. Jednocześnie obecnie nie posiada adekwatnych do tego kompetencji. Proponujemy całkowite podporządkowanie Prokuratury Prezydentowi. Powinien on osobiście odpowiadać za wyniki jej działalności. Rozliczany będzie z tego podczas wyborów, co zapewni realność mechanizmu.” – mówili dzisiaj Jarosław Gowin i Kazimierz Jaworski.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *