Wipler w Sejmie: ograniczenie w odliczaniu VAT to podwyżka podatków

„Istotą podatku VAT jest jego neutralność dla przedsiębiorców, która wynika z jego pełnej odliczalności. Jakiekolwiek ograniczenia dla tej odliczalności muszą mieć uzasadnienie – ekonomiczne lub społeczne. Podatki od samochodów, części czy paliwa bardzo silnie obciążają całą logistykę, transport i bezpośrednio podnoszą ceny. Finalnie takie działania uderzają w kieszeń polaków. Podatki od konsumpcji najbardziej uderzają w biednych.” – mówił w czasie wczorajszej debaty w Sejmie poseł Polski Razem Jarosława Gowina Przemysław Wipler. Debata dotyczyła propozycji rządu, żeby ograniczyć prawo do odliczenia podatku VAT od samochodów o połowę.

Wipler podkreślił, że rząd, który ogranicza możliwość odliczenia podatku VAT to rząd, który podnosi podatki. Rząd, który proponuje takie rozwiązania uderza w konkurencyjność polskich firm i polskich przedsiębiorców. W tej sytuacji przedsiębiorcom opłaca się rejestrować spółki za granicą – ci, którzy decydują się pozostać w Polsce są na gorszej pozycji. Poseł zauważył, że polityka rządu prowadzi do sytuacji, w której do naszych emigrantów za granicami dołączają emigranci podatkowi.

„W Wielkiej Brytanii przy jednoosobowej działalności gospodarczej płaci się składkę w wysokości 55zł, a w Polsce jest to ponad tysiąc – to skłania obywateli aby zupełnie legalnie emigrowali podatkowo z Polski. Mechanizmy takie jak te zaproponowane w przedłożeniu rządowym to więcej biurokracji, więcej kombinowania. To uderza przede wszystkim w małe i średnie firmy.” – mówił Wipler.

Na koniec poseł wyraźnie zadeklarował: „Ja i moi koledzy z Polski Razem Jarosława Gowina będziemy głosowali przeciw tego rodzaju rozwiązaniu i przeciw tej propozycji rządowej. Poprzemy wniosek o odrzucenie tej ustawy w pierwszym czytaniu.”

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *