cieslak konferencja

Afera w Senacie. Kto lobbował na rzecz hipermarketów?

07 Wrzesień 2015

Dziś w Kielcach odbyła się konferencja świętokrzyskich struktur Polski Razem Zjednoczonej Prawicy poświęcona zmianom w Ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Gospodarzem spotkania był Michał Cieślak, Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego. Afera w Senacie. Kto lobbował na rzecz hipermarketów?
Środowisko izb przedsiębiorców zauważyło, że z Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zniknął przepis ograniczający „rozmieszczanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m2.
„[…] Na początku lipca rząd skierował do Sejmu projekt Ustawy o rewitalizacji. Zaznaczył, że spowoduje ona zmiany w kilkunastu innych ustawach, m.in. w o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pewne jest jednak, że nie proponował przy tym żadnych kontrowersyjnych zapisów ani korekt obecnego prawa. Pojawiły się one dopiero trzy tygodnie później – w Sejmie. Podczas prac sejmowych komisji: Infrastruktury, Polityki Społecznej i Rodziny oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, któryś z posłów zaproponował
wykreślenie z Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym przepisu ograniczającego „rozmieszczanie obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 metrów kwadratowych”. Poprawka przeszła i znalazła się w projekcie ustawy skierowanym do dalszych prac, podpisanym przez szefową Podkomisji Stałej, posłankę PO Krystynę Sibińską. Sejm, niczego nie zauważywszy, przyjął ustawę w tej formie. Poprawka umknęła też senatorom. […]” tak całą sytuację opisuje Zbigniew Bartuś w Dzienniku Polskim.* Dodaje, że na tym etapie prac nic się już nie da zrobić. Sejm może przyjąć lub odrzucić poprawki Senatu, ewentualnie – odrzucić całą Ustawę o rewitalizacji.
Jaki jest tego skutek? Do tej pory do budowy marketu niezbędny był plan miejscowy, czyli zgoda lokalnego samorządu. Po wprowadzeniu zmiany w Ustawie dojdzie do niepohamowanego rozwoju hiper- i supermarketów kosztem likwidacji małych i średnich sklepów rodzinnych **.

Nasze działania
Podczas konferencji MC odniósł się do obecnej formy legislacji w Polsce, która przez zawiłość procesu daje możliwość do nadużyć i ułatwia niepożądane działania lobbystów. Plątanina przepisów ogranicza przestrzeń działania polskich mikro- i małych przedsiębiorców, którzy w odróżnieniu od potężnych sieci europejskich nie mają narzędzi umożliwiających skuteczne działania na poziomie legislacyjnym. Także samorządy lokalne tracą narzędzia regulacji lokalnych stref handlu, zostaną prawie całkowicie ubezwłasnowolnione. Gdyby ustawa zaczęła obowiązywać w obecnym kształcie pozostaną bezbronne wobec ekspansji hipermarketów a to oznacza kolejne bankructwa lokalnej, rodzimej przedsiębiorczości. PRZP skieruje wniosek do Marszałka o uchylenie ustawy w obecnej postaci, a w przypadku porażki takich
działań będziemy zabiegać u Prezydenta RP o zawetowanie ustawy w obecnej postaci.
Z poważaniem
Michał Cieślak
Przewodniczący Zarządu Regionu Świętokrzyskiego
* Czytaj więcej: http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/6563057,kto-i-dlaczego-zniosl-bariery-dla-najwiekszychsklepow,id,t.html

** w roku 2014 w regionie świętokrzyskim zlikwidowano 900 małych sklepów tj. około 3000 miejsc pracy (M.C.)