Bielan: Duda będzie wyciągał rękę. Jeżeli zostanie odrzucona, to wina PO

– Prezydent powinien zrobić wszystko, by przekonać rząd do współpracy – powiedział we „Wstajesz i wiesz” Adam Bielan z Polski Razem. Odniósł się w ten sposób do sobotnich słów prezydenta Andrzeja Dudy o tym, że niektórzy politycy nie chcą z nim współpracować.

– Ja się z żadnych obietnic wyborczych nie wycofuję. Ja tylko niestety z przykrością stwierdzam, że ci państwo chyba nie chcą tej współpracy, że chyba nie chcą podjąć tej wyciągniętej ręki – powiedział dwa dni po zaprzysiężeniu prezydent.

„Mam nadzieję, że politycy PO zmienią zdanie”

Zdaniem Adama Bielana Andrzej Duda skomentował w ten sposób wcześniejsze wypowiedzi polityków Platformy Obywatelskiej. – Były już takie nie najlepsze wypowiedzi polityków PO zanim Andrzej Duda objął urząd prezydencki. Dwa czy trzy tygodnie temu pani marszałek Kidawa-Błońska powiedziała, że Sejm nie zdąży nawet rozpatrzeć projektów ustaw skierowanych przez pana prezydenta, mimo, że zostało 2,5 miesiąca do wyborów – podkreślił.

Jego zdaniem „prezydent Duda powinien zrobić wszystko by przekonać rząd do współpracy”. – Jestem przekonany, że w ciągu najbliższych paru tygodni takie projekty (m.in. ustawy dot. wieku emerytalnego i projekt podwyższający kwotę wolną od podatku – red.) zostaną skierowane do parlamentu. Ale powtarzam, to marszałek Kidawa-Błońska powiedziała, że parlament w ogóle się tymi ustawami nie zajmie. Ja mam nadzieję, że politycy PO zmienią zdanie. Jestem przekonany, że Andrzej Duda będzie wyciągał rękę do polityków Platformy, a jeżeli ta ręka zostanie odrzucona, to będzie wina Platformy – ocenił.

„Platforma powinna zakopać podziały partyjne”

Dodał, że prezydent „wystosuje niedługo zaproszenie do pani premier Kopacz na spotkanie”. – Miał już spotkanie z ministrem Schetyną, wypowiadał się ciepło na temat ministra Siemoniaka. Rzeczywiście jest problem, bo prezydentem jest polityk innego obozu politycznego niż rząd, ale trzeba pamiętać, że dzisiaj to Andrzej Duda ma odnowiony silny mandat społeczny, to na jego program wyborczy Polacy zagłosowali. Kandydat PO te wybory prezydenckie przegrał, a wydaje mi się, że do polityków Platformy wciąż ta informacja nie dociera – stwierdził.

Zaznaczył, że „Platforma powinna zakopać podziały partyjne choć na kilka tygodni i zacząć pracować z prezydentem”. – W czerwcu mieliśmy konwencję programową PO. Przed tą konwencją politycy Platformy zapewniali dziennikarzy, że można podwyższyć kwotę wolną od podatku, nie tylko nawet do 8 tys. zł (w ubiegłym tygodniu minister finansów Mateusz Szczurek ocenił, że propozycja prezydenta Andrzeja Dudy o podniesieniu kwoty wolnej od podatku do co najmniej 8 tys. zł nie może wejść w życie, bo Polski na nią nie stać – red.). Ciekawe, czy chodzi o możliwości budżetowe, czy o to, żeby Andrzej Duda nie miał żadnego sukcesu – zastanawiał się Bielan.

Zauważył, że „Andrzej Duda zapowiadał wyraźnie, że jego prezydentura będzie inna niż Bronisława Komorowskiego”. – Bronisław Komorowski był raczej wycofany, siedział w Pałacu Prezydenckim. Andrzej Duda zapowiadał, że będzie prezydentem aktywnym – podkreślił.

źródło: tvn24.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *