Bielan: Ograniczyć obcy kapitał w mediach

12 Czerwiec 2015

„Super Express”: – Pan jest za Stonogą czy przeciwko?

Adam Bielan: – Nie znam go i jestem ostrożny w formułowaniu poparcia. Nie wiem, skąd miał te akta. Jedni mówią, że od adwokatów, inni o dziwnej roli służb specjalnych…

– Dobrze zrobił, że to opublikował?

– W takiej formie nie powinny być publikowane. Tam są prywatne dane, adresy. Od tego są dziennikarze śledczy, by takie materiały opracowywać. Nikt nie przebrnie też przecież przez kilkanaście tomów akt.

– Dziennikarze śledczy niby też nie powinni mieć dostępu do tych akt, a mieli.

– I to pokazuje, że prokuratura nie jest w stanie wyjaśnić tej afery. Najlepszą metodą byłaby więc komisja śledcza w Sejmie, o co opozycja apelowała już na początku tej afery.

– Dziennikarzom, którzy mieli dostęp do tych akt, nie udało się wymusić zmian w rządzie. Platforma udawała, że nic się nie stało. I nagle po opublikowaniu przez pana Stonogę zmienił się rząd.

– To był pretekst, który otoczenie Ewy Kopacz wykorzystało do przekonania jej do rekonstrukcji rządu, co ma pomóc w odświeżeniu twarzy Platformy.

– Pani premier sama na to wpadła?

– Myślę, że ktoś jej pomógł, sam pan nieraz gościł różnych doradców pani premier.

– Pana kolega Michał Kamiński?

– Czytam jego publiczne wypowiedzi i myślę, że mógł ją do tego namawiać. Uważam jednak, że sposób wykonania był fatalny. Pani premier pokazała, jak nie przepraszać. Chciała przeprosić Polaków, a przeprosiła tylko wyborców Platformy. To było kiepskie. Chciała pokazać rekonstrukcję rządu, ale nie uspokoiła opinii publicznej i nie mamy ministrów, a tylko spekulacje, kto nimi zostanie. Pogłębiający się chaos wizerunkowy. Tymczasem to była jedyna wartość, z jaką PO mogła iść do tych wyborów. Mogli mówić, że może nie spełniają wszystkich obietnic wyborczych, ale są stabilni i przewidywalni.

– PO teraz popełnia błąd? Czy popełniła rok temu, kiedy na aferę podsłuchową nie zareagowała?

– Oczywiście to jest spóźnione. I to, że wszystkie te odwołane osoby zostały powołane na swoje stanowiska w rządzie Ewy Kopacz już po ujawnieniu taśm, tworzy problem z wiarygodnością pani premier. Wtedy taśmy nie były problemem, przekonywano nas, że to normalne rozmowy. I dziś nagle pani premier na 4 miesiące przed wyborami zmienia zdanie?

– Premier Kopacz zrobiła to ze strachu?

– Tak, po porażce w wyborach prezydenckich i tuż przed wyborami parlamentarnymi wyraźnie się boi. Przecież oni spadli na 3 miejsce w sondażach za nieistniejącą wciąż partię Kukiza.

– Zauważa pan też coś w rodzaju wojny w rodzinie? Publicyści, którzy wierzyli w Ewę Kopacz, jak Jacek Żakowski, teraz mówią wprost: powinna ustąpić.

– Publicyści sympatyzujący z PO mogli przymykać oczy na różne błędy między wyborami, ale kiedy zbliża się kampania wyborcza, widać konsekwencje tych błędów. Platforma w opozycji to rozpad tej partii, bo co ich tak naprawdę łączy? Jaka wspólnota poglądów jest między Romanem Giertychem a Bartoszem Arłukowiczem? Ci ludzie rozbiegną się od razu, gdy zabraknie stanowisk.

– I przybiegną do was?

– Nie sądzę. Jeśli nawet Michał Kamiński i Roman Giertych nie są w stanie zgodzić się co do kierunku, w którym powinna pójść PO, to reszta tej partii też nie dojdzie do zgody.

– Jaki obraz Polski rysuje się z protokołów z afery taśmowej pokazanej przez pana Stonogę?

– Arogancja władzy. Obraz polityków, którzy uważają się za nieusuwalnych i myślą, że będą rządzić po wsze czasy. Tam jest mowa o prywatyzacji Ciech i sprzedaży po zaniżonej cenie…

– I o wielu stosunkach seksualnych.

– To już inna sprawa. Nie chcę wchodzić w kwestie obyczajowe…

– Które miały jednak wpływ na niektóre dymisje.

– To prawda. Jeżeli ktoś załatwia takie sprawy w restauracji, to nie jest chyba z nim najlepiej… Największym problemem jest oderwanie od rzeczywistości tych polityków, których słyszymy na taśmach.

– Sprawa wyszła wiele miesięcy temu. Dlaczego reakcja jest dopiero teraz? Bezwładne elity? Za słabe media?

– Kiedy afera wyszła, rządził jeszcze Donald Tusk. I on umiał to napięcie rozładować…

– Przemycił pan teraz uwagę, że Ewa Kopacz jest nieumiejętna.

– Z całą pewnością nie ma takich umiejętności zarządzania kryzysem jak Donald Tusk.

– Nie jest dobrym liderem?

– Nie jest. Widać to było po kiepskiej reakcji na porażkę prezydenta Komorowskiego. Zamiast zareagować, przemówić, właściwie nie wiedziała, co mówić. Jest złym premierem…

– Trudno, żeby ktoś z opozycji mówił coś innego.

– To prawda, ale jednocześnie chwaliłem Donalda Tuska.

– Kto powinien być premierem, jeżeli nie Ewa Kopacz?

– Najlepsze byłyby jak najszybsze wybory. Ta koalicja nie ma już poparcia większości Polaków i widać, że się sypie.

– PiS kiedyś parł już do przedterminowych wyborów i bardzo na tym stracił. Może warto zaczekać, żeby się jeszcze posypało?

– Być może część polityków opozycji wolałaby, żeby PO posypała się jeszcze bardziej, ale jako obywatel wolałbym przerwać męczarnie Platformy jak najszybciej.

– Pański kolega Michał Kamiński pomagał prezydentowi Komorowskiemu w kampanii?

– Nie wiem, ostatni raz rozmawialiśmy wiele miesięcy temu.

– Jak to się stało, że tacy przyjaciele poszli w dwóch tak różnych kierunkach?

– To Michał poszedł, ja zostałem tam, gdzie byłem, na centroprawicy.

– Jest oportunistą?

– Nie chcę go oskarżać i o byłych kolegach nie będę mówił źle. I to jest moja główna pretensja do Michała, że o byłych kolegach z PiS mówi źle.

– Andrzej Duda dotrzyma wszystkich swoich obietnic wyborczych?

– Media już go rozliczają, choć do zaprzysiężenia zostały jeszcze 2 miesiące.

– Zaczął jednak trochę lawirować…

– Nie zauważyłem tego.

– Mówi między innymi w tym programie, że należy wrócić do poprzedniego wieku emerytalnego. Teraz, powiedzmy, że ewoluuje.

– Popierał propozycję związków zawodowych, Solidarności i OPZZ. I jestem przekonany, że zrobi wszystko, by dotrzymać tych obietnic, do czego będzie potrzebował większości parlamentarnej.

– I dotrzyma umowy z pół milionem frankowiczów? Mówił, że kredyty powinny być przewalutowane po kursie z dnia zaciągnięcia.

– Jestem przekonany, że wszystko, co obiecał, będzie chciał spełnić.

– Co pan sądzi o tych dwóch nieistniejących jeszcze partiach? Np. partii Kukiza?

– Trudno mówić o partiach, które nie ogłosiły jeszcze programu i nie wiemy, z jakich ludzi będą się składały. Chciałbym znać te poglądy. Polityk startujący do parlamentu powinien prezentować więcej poglądów niż tylko JOW-y.

– Poznał pan Pawła Kukiza? Myśli pan, że to, czego on chce, to naprawdę tylko JOW-y?

– Osobiście go nie poznałem, choć słuchałem Aya RL. Jako obywatel wiem jednak za mało o jego poglądach. Widzę jednak, że ma świadomość, że będzie musiał w kampanii dużo popracować.

– Paweł Kukiz powoli sączy ten program i ostatnio napisał, co myśli o mediach. Uważa, że w mediach jest za dużo zagranicznego, np. niemieckiego kapitału.

– Myślę, że to słuszne, należałoby to ograniczyć. I cieszę się, że ktoś ma odwagę to mówić, bo wielu polityków w obawie przed mediami nie chce tego stwierdzić.

– Ja się nie boję, bo „Super Express” jest polski.

– W Niemczech, kiedy dochodzi do próby przejęcia jakiegoś ważnego dziennika, to potrafi interweniować kanclerz Niemiec! Tam takie transakcje się nie odbywają, choć w UE teoretycznie jest swobodny przepływ kapitału.

– Paweł Kukiz uważa, że dziennikarze pracujący dla mediów np. niemieckich nie powinni pracować w mediach publicznych. Nie ukrywajmy, pił do Tomasza Lisa, którego niespecjalnie ceni.

– Nie byłem w programie Lisa od lat. Nie bojkotuję go, ale uznałem, że po tym ataku na córkę pana prezydenta obecność byłaby niestosowna.

– Jarosław Kaczyński będzie premierem?

– Jest liderem całego obozu zjednoczonej prawicy…

– Banały… Przecież widzi pan, że sam zauważył, że ze względu na olbrzymi elektorat negatywny, gdy go nie widać, to słupki rosną.

– Pan wie lepiej, to może ja będę zadawał pytania (śmiech). Wiele mediów przez całe lata mówiło, że prezes Kaczyński pogrąży PiS i prawicę. Tymczasem wygraliśmy wybory prezydenckie, mamy szansę wygrać parlamentarne.

źródło: se.pl