Gowin i Steinhoff przeciw trybowi prywatyzacji PKP Energetyka

Lider Polski Razem Jarosław Gowin i Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki w rządzie Jerzego Buzka przeciw trybowi prywatyzacji PKP Energetyka. Umowę przedwstępną w tej sprawie podpisały w ubiegły czwartek PKP SA i fundusz CVC Capital Partners.

Prywatyzacja PKP Energetyka już wcześniej budziła kontrowersje. Głównie dlatego, że – jak podnoszono – PKP jest przedsiębiorstwem bardzo wrażliwym, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne przedsiębiorców kolejowych i realizację inwestycji strategicznych. Pojawił się też obawy o brak dalszego wpływu na spółkę.  „To przykład dominacji fiskalizmu nad racjonalną polityką” – dawało się także słyszeć.

Zdaniem Gowina, który zapewnia, że zasadniczo jest za prywatyzacją przedsiębiorstw państwowych, tej konkretnej towarzyszą szczególne okoliczności. – Nie jest jasne, jaki był tryb podejmowania decyzji: czy decyzję w tej sprawie podejmował minister skarbu, czy konsultowany w tej sprawie był minister gospodarki, czy też była to samodzielna decyzja władz PKP – mówił Gowin.

W ocenie Janusza Steinhoffa nie ma podstaw, by w przypadku prywatyzacji PKP Energetyka mówić o złamaniu prawa. Jak mówi, minister infrastruktury, zgodnie z ustawą, udzielił pełnomocnictwa do sprzedaży spółki prezesowi PKP Energetyka, ale dalej są już same pytania.

– Czy wystarczająco nadzorował ten proces, czy koncepcja tej prywatyzacji została przez ministra infrastruktury zaakceptowana, czy minister infrastruktury zasięgnął opinii ministra Skarbu Państw i ministra gospodarki, ponieważ te procesy muszą być osadzone w realiach polityki ekonomicznej państwa i polityki transportowej – mówił Steinhoff.

Jutro na wniosek klubu Prawa i Sprawiedliwość wyjaśnienia w tej sprawie złożą w Sejmie przedstawiciele rządu.

źródło: dziennik.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *