Gowin: Potrzebne są zmiany w prokuraturze

13 Maj 2014

Dzisiaj odbyła się konferencja prasowa w Sejmie, na której Jarosław Gowin opisał problem prezydenta Rzeszowa, który walczy ze sklepem z dopalaczami.

Zwrócił się również z prośbą do Andrzeja Seremeta, aby zajął się tą sprawą osobiście, a także do Donalda Tuska, żeby przyspieszył prace nad ustawą o prokuraturze.

– Chciałem opisać sytuację w Rzeszowie, gdzie prezydent Ferenc, ze wszystkich sił stara się walczyć ze sklepem z dopalaczami, m.in. przez zainstalowanie monitoringu sklepu. Niestety dzieje się to przy całkowitej bierności zarówno policji, jak i prokuratury. Kilka tygodni temu, reprezentujący Polskę Razem w wyborach do Parlamentu Europejskiego, senator Kazimierz Jaworski zwrócił się z apelem do rzeszowskiej prokuratury o podjęcie działań, które miałyby doprowadzić do zamknięcia sklepu z dopalaczami i wszczęcia postępowania wobec właścicieli. Mówiłem o tym także w czasie mojej wizyty w Rzeszowie. Prokuratura na początku zupełnie nas zignorowała, później zareagowała bardzo arogancko stosując pismo do senatora Jaworskiego, w którym tłumaczy, że ta sprawa nie leży w gestii jej zainteresowań.

– Dlatego apeluję do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta, żeby osobiście zainteresował się tą sprawą i doprowadził do wszczęcia działań przez prokuraturę. Tam chodzi o bezpieczeństwo i życie młodych ludzi. Z drugiej strony chciałbym zaapelować do premiera Tuska aby nadać jak najszybszy bieg pracom nad ustawą o prokuraturze. Przygotowałem tę ustawę rok temu – prace nad nią się ślimaczą i efekt jest taki, że prokuratura funkcjonuje w sposób, delikatnie mówiąc, daleki od doskonałości.