Gowin: Prezydent zmarnował kadencję

07 Kwiecień 2015

Kościół nie rozpętał wojny w sprawie in vitro, ale został w nią wciągnięty – uważa były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Rz: Po wyroku na Mariusza Kamińskiego uważa pan, że sądy w Polsce nie są niezawisłe, a wyrok ma cechy zemsty politycznej?

Jarosław Gowin, lider Polski Razem, były minister sprawiedliwości: Jeśli pyta mnie pan o to, czy sędziowie wydali wyrok na polityczne zlecenie, to oczywiście nie. Ale i tak uważam ten wyrok za haniebny.

Dlaczego?

W 2007 sąd wydał zgodę na działania CBA. W 2011 kolejny sąd nie dopatrzył się w nich żadnego naruszenia prawa. W 2014 trzeci z kolei sąd wydał wyrok skazujący za korupcję w Ministerstwie Rolnictwa, a więc potwierdził zasadność działań CBA. A w 2015 kolejny sąd – nie zważając na stanowisko trzech pierwszych – skazuje Mariusza Kamińskiego i jego współpracowników, w dodatku na karę drastycznie surowszą, niż żąda tego prokurator. Jak w takim razie mamy mieć zaufanie do sądów?! Niezależnie od motywów, jakie kierowały ostatnim składem sędziów, wyrządzili oni ogromną krzywdę wymiarowi sprawiedliwości. Podważyli jego wiarygodność – i mówię to z pełnym przekonaniem jako były minister sprawiedliwości.

Spodziewa się pan uchylenia wyroku w drugiej instancji?

Nie wyobrażam sobie, by mógł zapaść inny wyrok.

A jeśli wyrok nie zostanie uchylony?

Wypaczenie wyniku wyborów samorządowych – co potwierdził ostatnio raport NIK…

źródło: rp.pl