Gowin: Rosyjskie embargo to reakcja na nasze wsparcie dla Ukrainy

Polska Razem Jarosława Gowina uważa, że obecnie KE powinna zastosować rozwiązania analogiczne do tych, jakie wdrożono w sytuacji kryzysu na rynku warzyw, spowodowanego epidemią zakażeń zmutowanym szczepem bakterii E.coli.

„Dziś podstawową kwestią jest to, aby polscy producenci wieprzowiny uzyskali od Komisji Europejskiej należne im wsparcie. To są przede wszystkim odszkodowania, wsparcie finansowe potrzebne do dalszego prowadzenia działalności gospodarczej. Cena wieprzowiny dramatycznie spada” – podkreślił na środowej konferencji prasowej Michał Cieślak, pełnomocnik PRJG na woj. świętokrzyskie.

Gowin mówił, że z informacji, jakie Polska Razem otrzymała od protestujących rolników wynika, że nasz kraj został objęty embargiem „na skutek błędu urzędniczego”.

„Główny Lekarz Weterynarii stwierdził istnienie wirusa tropikalnego pomoru świń w padlinie dzika. Zastosował jednak dużo ostrzejsze procedury, które stosuje się wówczas, gdy wirus wykrywany jest u zwierząt hodowlanych. Gdyby została zastosowana odpowiednia procedura, prawdopodobnie polscy rolnicy nie ponieśliby tak ogromnych strat. Trzeba wyjaśnić tę sprawę” – podkreślił lider Polski Razem.

Ocenił też, że „bardzo rygorystyczne, żeby nie powiedzieć agresywne” stanowisko Rosji ws. embarga na polskie mięso jest podyktowane m.in. wydarzeniami na Ukrainie i pozytywną rolą, jaką odegrała w nich Polska. – „Tym bardziej chcielibyśmy, aby w sprawie strat, jakie ponoszą polscy rolnicy w związku z afrykańskim pomorem świń, obowiązywała zasada solidarności europejskiej i wewnątrzkrajowej” – dodał Jarosław Gowin.

Wczoraj Paweł Kowal, euro deputowany Polski Razem Jarosława Gowina rozmawiał z komisarzem Tonio Borgiem na temat rosyjskiego embarga. Unijny komisarz ds. konsumentów pojedzie w piątek do Moskwy na spotkanie z rosyjskim ministrem rolnictwa i będzie negocjował zniesienie embarga.

Paweł Kowal przyznał dzisiaj, że embargo to sprawa polityczna. „Rosja stosuje te same metody, co po Pomarańczowej Rewolucji.” – powiedział euro deputowany PRJG i przypomniał, że wtedy również Rosja nałożyła embargo na polskie mięso.

 

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *