Gowin: W ciągu najbliższych 10 lat w ogóle nie ma mowy o wchodzeniu do strefy euro przez Polskę

9 lutego Jarosław Gowin brał udział w debacie z cyklu „Zrozumieć Polskę” pt. ” Nowe Ateny, stary Londyn. Jaka Warszawa?”  Debatowano o sytuacji Polski w Unii Europejskiej po wyborach w Grecji oraz w obliczu referendum w Wielkiej Brytanii. Jarosław Gowin próbował zdefiniować, co wpycha Europejczyków w kryzys?

Zdaniem Prezesa Polski Razem pierwszym powodem jest gigantyczny moloch państwa opiekuńczego, który jest zbyt kosztowny. „Gospodarki poszczególnych państw już nie są w stanie utrzymać tego balastu. Pierwszy wniosek, który płynie z obecnego stanu Unii Europejskiej dla nas, to jest przebudować, jak najszybciej, państwo. Zainstalowaliśmy u nas też  model państwa biurokratycznego, państwa opiekuńczego tylko w wersji dla ubogich. Instytucje państwowe, biurokracja rozrastają się w takim tempie, że dławi to przedsiębiorczość i jest źródłem bardzo niskiego poziomu życia, poziomu dobrobytu Polaków.” – mówił Gowin.

Druga przyczyna kryzysu to wielki i nieudany eksperyment jakim jest strefa euro. „Mnie, tak na zdrowy rozum wydawało się, co zresztą wskazało wieku krytyków tego eksperymentu zanim został wdrożony, że nie da się prowadzić wspólnej polityki monetarnej, jeżeli nie ma wspólnej polityki podatkowej. Wspólna polityka podatkowa, w sposób oczywisty, jest nie do przyjęcia dla mniej zamożnych państw. Strefa euro powinna  jak najszybciej, w sposób kontrolowany, wypluć z siebie Grecję”  – podkreślał lider PRJG.

Gowin zaznaczył, że powinny zostać stworzone mechanizmy kontrolowanego rozluźnienia strefy euro. „Mechanizmy, pozwalające poszczególnym państwom na wychodzenie ze strefy. Prawdopodobnie będzie to skutkowało powstaniem twardego jądra Unii. Pytanie czy nam to rzeczywiście będzie przeszkadzało?  – pytał Gowin.

Prezes Polski Razem zaznaczył, że w ciągu najbliższych 10 lat  w ogóle nie ma mowy o wchodzeniu do strefy euro przez Polskę. „Takiej deklaracji oczekuję od rządu, od prezydenta obecnego czy przyszłego, żebyśmy mieli jasność, co do warunków ramowych prowadzenia działalności gospodarczej” – stwierdził były minister sprawiedliwości.

Trzecią rzeczą, która wpycha Europejczyków w kryzys, zdaniem Gowina, jest obłęd polityki klimatycznej. „Katastrofalny błąd, że Polska przystąpiła do pakietu. Oczekuję, że przyszły rząd zastosuje opcje opt – out, że wyłączymy się z regulacji klimatycznych” – stwierdził Jarosław Gowin.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *