Gowin: W gospodarce najważniejsza jest wolność

Podczas Konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin prezes Polski Razem wziął udział w panelu głównym pt. „Gospodarka i rozwój”.

– Raport Doing Business 2015 klasyfikuje Polskę, jeżeli chodzi o  łatwość uzyskania pozwoleń związanych z budownictwem, na 137 miejscu w świecie na 189 klasyfikowanych krajów. Wyprzedzają nas takie kraje jak Bułgaria czy Grecja – mówił Gowin.

Dodał, że po wygranych jesiennych wyborach obóz Zjednoczonej Prawicy planuje uruchomić trzy inicjatywy deregulacyjne. Pierwsza systemowa, rozumiana jako zmiana w sposobie stanowienia prawa oraz wpływania przez państwo na procesy gospodarcze, szybka eliminacja już zidentyfikowanych problemów – natychmiastowe  uproszczenie działalności przedsiębiorców, radykalne uproszczenie podatków i ograniczenie kosztów dla pracowników, pracodawców, administracji. Deregulacja systemowa rozpocznie się od  przyjęcia nowych zasad stanowienia prawa, radykalnie ograniczających  liczbę nowo powstałych przepisów.

Jak mówił prezes Polski Razem: – Proponujemy również  coroczny przegląd regulacji przez środowisko przedsiębiorców, które będzie wskazywać najbardziej uciążliwe regulacje. Uważamy, że każda decyzja administracyjna podjęta z naruszeniem prawa, z mocy prawa była nieważna oraz przyjecie ogólnej  zasady domniemania zgody w postępowaniu administracyjnym. Proponujemy wprowadzenie zakazu zadania informacji przez urzędników, która jest już w posiadaniu urzędników administracji.

– Przedsiębiorcy chcą sprawnie uzyskiwać pozwolenia na  rozpoczęcie inwestycji. W tym celu  zobowiążemy samorządy terytorialne do opracowania szczegółowych planów zagospodarowania terenu w ciągu 5 lat tak, aby można było zastąpić pozwolenie na budowę notyfikacją rozpoczęcia inwestycji. – deklarował Jarosław Gowin dodając, że podstawą proponowanych rozwiązań podatkowych  jest przyjecie zasady, że w przypadku wątpliwości,  rozstrzygniecie powinno być na korzyść podatnika. Urzędnicy kontroli skarbowej będą mogli  prowadzić kontrole tylko,  jeśli potencjalne uszczuplenie dochodów budżetu znacznie przekroczy koszty prowadzenia  kontroli.

Gowin zadeklarował też zmianę sposobu poboru podatków i innych danin publicznych. Wszystkie daniny będą pobierane w formie jednego przelewu przez ZUS, który dysponuje rozbudowanym systemem informatycznym, co pozwoli na pobieranie daniny u źródła – u funduszu płac, a następnie rozdzielenie między ZUS, budżet lokalny i budżet centralny oraz instytucje finansujące ochronę zdrowia.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *