Gowin: W Polsce jest prymitywny lewacki antyklerykalizm

– Obydwoje jesteśmy filozofami w wykształcenia i na tym nasze podobieństwa się kończą – powiedział o sobie i o Januszu Palikocie, Jarosław Gowin w programie „Tak czy nie” w Polsat News.

– Janusz Palikot stosuje politykę, w której paliwem jest nienawiść. Nienawiść do wszystkiego co polskie i wszystkiego, co chrześcijańskie. Dla mnie takie podejście jest przykładem ‘oświeconego’ lewackiego talibanu. Mówienie, że polska jest państwem fundamentalistycznym jest przykładem totalnego oderwania od rzeczywistości – jeżeli mamy do czynienia z fundamentalizmem w Polsce to jest to antyreligijny fundamentalizm lewacki. – powiedział Jarosław Gowin.

– Polacy są normalnym społeczeństwem, kierującym się zdrowym rozsądkiem. – powiedział lider Polski Razem i podkreślił, że nie ma czegoś takiego jak państwo wypłukane z wartości – Co innego państwo przesycone ideologią, a co innego, odwołujące się do wartości.

To chrześcijaństwo jest religią wolności – Jezus Chrystus powiedział oddajcie Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie. W ten sposób rozdzielił te dwa porządki. – powiedział Jarosław Gowin.

– Między innymi ksiądz Tischner, ksiądz Zięba, Tadeusz Mazowiecki wypracowali pewien model relacji kościół-państwo. On jest oparty na autonomii, na rozdziale, ale równocześnie na współpracy. To są dwie odrębne rzeczywistości, ale jest obszar który leży w polu zainteresowania zarówno kościoła jak i państwa, np. wychowanie. W takich obszarach te dwie instytucje powinny ze sobą współpracować.

Mam wrażenie, że nie zna pan polskiego kościoła – powiedział Gowin do Janusza Palikota. – Tischner, Zięba, Życiński – to moi serdeczni przyjaciele. Oni myślą o kościele tak jak ja.

Pod koniec rozmowy Jarosław Gowin zauważył, że obecnie ci młodzi, którzy się buntują są bardzo konserwatywni. – Nierzadko bardziej konserwatywni niż ja. To jest reakcja na prymitywny lewacki antyklerykalizm.

 

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *