I Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy

27 Kwiecień 2015

W dniu 26 kwietnia br. w Warszawie w Hotelu Novotel odbył się I Kongres Polski Razem Zjednoczonej Prawicy.

W kongresie udział wzięli delegaci i zaproszeni goście: Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, Prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek oraz Prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.

– To co nas łączy i co powinno nas łączyć, to cel i tym celem nie jest prawica, nie są obozy, tym celem jest Polska, tym celem jest zmiana. Radykalna zmiana – mówił Jarosław Kaczyński.

Kaczyński zwrócił uwagę na sytuację państwa. – Rzeczpospolita jest dzisiaj w takim stanie, którego nie można zaakceptować . Nie zapewnia nam dobrej przyszłości, nie zapewnia nam bezpieczeństwa – podkreślił J. Kaczyński.

Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę na znaczenie współpracy na prawicy. – Jeżeli wiemy, jakie nas mogą spotkać przeszkody, jeśli stawiamy sobie takie zadanie, to musimy wrócić do dziejów naszego obozu politycznego. Musimy uczynić z nas wszystkich, i z nieobecnych na ten sali też, ekipę która będzie ekipą pod każdym względem mocną, która będzie prowadziła od tego co jest potrzebne, ale nie nam, tylko Polsce — zaapelował prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył jednak, że debata, również we własnym środowisku, ma ważne znaczenie. – To nie oznacza wyłączenia dyskusji, dyskusja jest potrzebna, ma rodzić decyzje, ma je weryfikować — mówił Kaczyński.

Prezes PiS podkreślił, że państwo wymaga głębokiej reformy. – Polska potrzebuje zmiany, zmiana może przyjść przez zwycięstwo. Tutaj nie ma alternatywy, to musi być nasze wspólne zwycięstwo — zakończył Kaczyński.

Wtórował mu prezes Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek. – Pokazujemy całej Polsce inny styl. (…) Polegający na tym, że różne kierunki polityczne współpracują, że tworzą obóz — mówił. Zwrócił uwagę na fenomen partii Jarosława Gowina, której wielką szansą – jak podkreślił – jest to, że przypomniała o tym, iż „silna klasa średnia, sukces najbardziej przedsiębiorczych Polaków jest warunkiem życiowego sukcesu całego narodu”.

– Polski nie stać – jak mówi obecna władza – na nierobienie polityki” — mówił, dodając, że Polska musi stawiać czoło wielkim wyzwaniom cywilizacyjnym.

Jurek przekonywał ponadto, że Andrzej Duda ma realne szanse wygrać wybory prezydenckie, ponieważ „reprezentuje zmianę polityczną”. Zarzucił obecnemu prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu to, że nie chce on zmian. – Prezydent Komorowski jest na prostej drodze do przegrania tych wyborów, dlatego że powiedział, że chce bronić status quo. A Polacy wiedzą, że Polska musi się zmieniać — dodał.

W tym duchu również wypowiadał się lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. – Po raz kolejny pokazujemy, że prawica jest wielkim obozem zmian, który z wiarą i siłą zmierza do tego, aby zmieniać Polskę, by była krajem pamiętającym o swoich korzeniach, (…) dającym nadzieję na przyszłość i krajem nowoczesnym, tworzącym silną gospodarkę.

Jak mówił, dzisiaj Polacy są dzieleni na racjonalnych i radykalnych. – Zamiast łączyć, zamiast pokazać to, co może być wspólne, to co może budować, dzieli się – zaznaczył.

– To nasze dzisiejsze spotkanie pokazuje, że (…) tu jest właśnie Polska racjonalna (…) Polska, która dostrzega wspólne nam wartości, szanując odrębność w wymiarze programu i biografii. Pokazujemy, że możemy być razem — przekonywał Ziobro.

O potrzebie zmian mówił także szef Polski Razem Jarosław Gowin.

– Droga do zwycięstwa prowadzi przez jedność. Mamy pełną świadomość, że (trzeba) odsunąć od władzy obecną koalicję rządową. Koalicję stagnacji, kolacji pseudo polityki — ocenił Gowin.

Jak mówił, może to zrobić tylko „jedna siła”. – Stworzymy wielki namiot, pod którym skupią się wszyscy ci, którzy nadadzą Polsce bieg ku zwycięstwu, zamożności obywateli, suwerenności i dynamicznemu rozwojowi naszego państwa — podkreślił szef Polski Razem.

Również Gowin mówił o tym, że na czerwcowym kongresie partii Polska Razem zostanie wyłoniony program, wspierający polską gospodarkę, rodzinę i bezpieczeństwo obronne kraju. – Zrobimy wszystko, by jesienią władza trafiła do obozu konserwatywnego — podkreślił.

Uczestnicy Kongresu podjęli uchwałę popierającą kandydata na Prezydenta RP Andrzeja Dudy. – Na czele Polski muszą stanąć osoby, które pojmują politykę w kategorii służby. Jesteśmy po to, aby służyć Polakom – mówił Jarosław Gowin podczas spotkania, podkreślając potrzebę współpracy polskiej prawicy.

Następnie dokonano wyboru władz krajowych Polski Razem Zjednoczonej Prawicy: Prezesem Polski Razem Zjednoczonej Prawicy został wybrany Jarosław Gowin; Przewodniczącym Rady Krajowej – Paweł Kowal; Wiceprezesami Zarządu Krajowego: Adam Bielan, Jadwiga Emilewicz, Krystyna Iglicka-Okólska, Marcin Ociepa, Marek Zagórski; Sekretarzem Generalnym – Grzegorz Kądzielawski; Skarbnikiem – Dariusz Wieteska.

W czerwcu ma odbyć się kongres programowy czterech partii jednoczącej się prawicy.