Idei Igrzysk Olimpijskich w Krakowie nie uratuje nawet Chuck Norris

Dzisiaj konferencję prasową rozpoczął Jarosław Gowin podsumowując weekend konwencji europejskich. „Jesteśmy pierwszym komitetem, który zarejestrował ogólnopolskie listy do Parlamentu Europejskiego. Chciałbym bardzo podziękować tym blisko 250 tysiącom osób, które podpisały się pod naszym wnioskiem o rejestrację. Blisko 20 tysięcy z nich to mieszkańcy Małopolski” – powiedział Gowin.

„W sobotę w Warszawie zaprezentowaliśmy również program walki z podstawowym problemem Polski, czyli emigracją. Opiera się on na pięciu elementach: wyższe pensje dla pracowników, niskie podatki dla przedsiębiorców, ożywienie rynku pracy dla młodych, realnej polityce rodzinnej oraz ulgom mieszkaniowym dla rodzin. Taki program sprawi, że Polacy nie będą musieli wyjeżdżać z kraju, ale zaczną do niego wracać”.

Następnie Jadwiga Emilewicz, pełnomocnik Polski Razem Jarosława Gowina w Małopolsce, odniosła się do wydarzeń wokół ZIO 2022. „Od grudnia konsekwentnie mówiliśmy, że w sprawie Igrzysk powinno odbyć się referendum, ponieważ ten projekt od początku przypominał raczej dojną krowę lokalnego układu, niż poważne merytoryczne przedsięwzięcie. Jako pierwsza siła polityczna w Krakowie powiedzieliśmy również, że w związku z niejasnymi procedurami, w zarządzaniu, wątpliwymi wydatkami, Jagna Marczułajtis-Walczak powinna zrezygnować. Dziś wiemy, że będzie referendum w tej sprawie, a pani Marczułajtis-Walczak nie jest już szefową komitetu. Zatem w sporze układ lokalny kontra obywatele jest 0-2” – powiedziała Emilewicz.

„Uzasadniona dymisja Marczułajtis-Walczak nie rozwiązuje jednak podstawowego problemu” – przekonywała Emilewicz. „To dopiero wierzchołek góry lodowej. Nie tylko Pani Poseł ponosi odpowiedzialność za to, co wydarzyło się w Komitecie. Wszystkie jego działania zatwierdzali Marszałek Województwa, Prezydent Krakowa, kluby radnych, które powołały stowarzyszenie. Dziś widzimy, że dalej nie ma jasnych procedur. Jak się dowiadujemy w piątek wieczorem przy cygarach Jacek Majchrowski i Marek Sowa ustalili nowy skład personalny, który my mamy poznać w czwartek. Jakie kryteria, jakie procedury zastosowano przy tym wyborze? Jesteśmy skazani na kogoś wziętego z politycznej łapanki” – stwierdziła Emilewicz.

„Dlatego Polska Razem nie będzie brać dziś udziału w konkursie piękności na następcę Pani Marczułajtis-Walczak. Nie chcemy także bawić się w białe księgi i speckomisje. Według nas na czele Komitetu powinien stanąć sprawny urzędnik, który powinien skupić się na dwóch rzeczach. Pierwsza sprawa to rzetelne informowanie o kształcie całego projektu mieszkańców Krakowa. Druga to zamrożenie wszelkich wydatków Komitetu do czasu podjęcia decyzji przez Krakowian 25 maja. Żadna złotówka nie powinna być w tym czasie wydawana na promocję ZIO 2022” – spointowała Emilewicz.

Konferencję podsumował Jarosław Gowin: „W 2022 roku według ekspertów zabraknie pieniędzy w ZUS. Rząd zamiast zajmować się tym problemem, obiecuje nam Igrzyska. Zatem znowu powtarza się stary schemat igrzyska zamiast chleba. Prawda jest jednak taka, że idei Igrzysk Olimpijskich w Krakowie nie uratuje, ani Aleksander Kwaśniewski, ani nawet Chuck Norris. Dlatego Polska Razem Jarosława Gowina będzie konsekwentnie przekonywała krakowian, by głosowali przeciw Igrzyskom w majowym referendum”.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *