Jacek Żalek: Okrągły Stół rozwiązał tylko problemy prominentnych działaczy komunizmu.

 

Dzisiaj Jacek Żalek był gościem Radia Dla Ciebie. W rozmowie z Piotrem Gursztynem Jacek Żalek mówił o rocznicy obrad Okrągłego Stolu, gender, komisji ds. likwidacji WSI i o tym kto tak naprawdę jest dyskryminowany w Polsce.

O 25-LECIU OKRĄGŁEGO STOŁU

„25-lecie okrągłego stołu to ważne wydarzenie w historii Polski, ale coraz więcej osób jest rozczarowanych przemianami, które nastąpiły po roku ’89. Dla ludzi dobrodziejstwa, które przyniosła ta zmiana są oczywiste, jednak tak samo jest oczywiste, że Okrągły Stół przeniósł komunistyczny aparat władzy, w tą nową rzeczywistość – rzekomo wolnej polski. Polska wciąż nie jest wolna od tych układów, które kiedyś tratowały Polską wolność, a dzisiaj tratują polskie nadzieje na to,  że może być przełom. Na przykład w działaniu wymiaru sprawiedliwości. Ci sami sędziowie, którzy wydawali skandaliczne wyroki np. w okresie stanu wojennego i sprzeniewierzyli się zasadzie niezawisłości sędziego, cały czas orzekają.” – mówił o rocznicy obrad Okrągłego Stołu.

„Ten wicher wolności poprzewracał ikony reżimu, ale nie przewietrzył całego systemu. W tych samych strukturach zmieniły się tylko szyldy. Wierzyliśmy, że Okrągły Stół będzie pewnego rodzaju umową społeczną, która rozwiąże problemy związane z komunizmem. Okazało się jednak, że miał on za zadanie rozwiązać tylko problemy prominentnych działaczy komunizmu, a nie Polski.” – mówił poseł Polski Razem Jarosława Gowina

O GENDER

Spytany o ideologię gender, Jacek Żalek zauważył, że zajmowanie się tym zagadnieniem pochłania dużo czasu i energii polityków, którzy mogliby zajmować się czymś innym”

„Nie bagatelizuję tego problemu, ale pomysł aby płeć traktować w oderwaniu od rzeczywistości i biologii jest tak niedorzeczny, że nie trzeba tego tematu ciągnąć. Każdy myślący logicznie człowiek usłyszał o tym raz i już wyciągnął wnioski. Uważam, że jest to sprawa istotna, o której trzeba mówić, ale nie należy skupiać na tym temacie całej uwagi społecznej. Są ugrupowania, które to robią, ale tylko po to by przypomnieć o tym, że istnieją. Ja nie muszę przypominać o swoim istnieniu.”

O DYSKRYMINACJI

Jacek Żalek podkreślił różnicę między małżeństwem, a konkubinatem. Przypomniał również, że w przypadku konkubinatu nie ma rozróżnienia na pary homo- i heteroseksualne, więc nie jest to przypadek dyskryminacji. Poseł Polski Razem Jarosława Gowina zwrócił uwagę na sytuacje, w których odchodzi do jawnej dyskryminacji: „W Polsce dyskryminuje się młodych ludzi, którzy nie mogą znaleźć pracy, kobiety, które zachodzą w ciążę i są wyrzucane z pracy. Aby zmienić tę sytuację należy obniżyć koszty pracy – w Polsce praca jest opodatkowana jakby to był towar luksusowy. Państwo powinno pomagać obniżając podatki.”

O KOMISJI DS. LIKWIDACJI WSI

Jacek Żalek powiedział, że sugestia Tuska by nie powoływać komisji ds. likwidacji WSI powodowana była obawą przed duchami przeszłości – służby miały dużo do powiedzenia i wciąż mają. Tak naprawdę nigdy nie można ich było kontrolować – tak samo jest teraz.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *