Jarosław Gowin chce likwidacji wojskowych sądów i prokuratur

Wojskowe sądy i prokuratura do cywila? Jarosław Gowin chce likwidacji obu jednostek działających w ramach Wojska Polskiego. Polityk, który został wskazany jako kandydat na ministra obrony narodowej w ewentualnym rządzie PiS mówił w Krakowie, że całkowicie popiera propozycję w tej sprawie Małgorzaty Wassermann kandydującej z pierwszego miejsca na krakowskiej liście PiS.

„Jeżeli obejmę stanowisko ministra Obrony Narodowej, to będę w tym zakresie współpracował z ministrem sprawiedliwości. Prokuratura wojskowa stanie się częścią prokuratury cywilnej. Bardziej złożona jest z sytuacja sądami wojskowymi, ale też nie widzę merytorycznego uzasadnienia dla ich istnienia. Ich włączenie do sądów powszechnych wymagałaby zmian konstytucyjnych i nie wiadomo, czy taka większość w tej sprawie powstanie” – mówił Jarosław Gowin.

Propozycja obozu Zjednoczonej Prawicy zakłada wcielenie prokuratorów wojskowych w struktury cywilne. „Prokuratorzy wojskowi mają 10, 20 razy mniej spraw do prowadzenia niż prokuratorzy cywilni. Nie widzę powodów, by utrzymywać osobny pion prokuratury wojskowej” – twierdzi Gowin.

Jarosław Gowin zapowiedział również, że jeżeli wybory wygra Prawo i Sprawiedliwości nastąpi połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. „Jestem przekonany, że pod rządami Zjednoczonej Prawicy nie będzie żadnych nacisków politycznych na prokuratora” – dodaje Gowin.

Polska Razem, której przewodniczy Jarosław Gowin początkowo chciała, aby Prokurator Generalny był wybierany w powszechnych wyborach i miał podobne uprawnienia jak w Stanach Zjednoczonych. Rozwiązanie nie zyskało akceptacji ze strony Prawa i Sprawiedliwości.

źródło: radiokrakow.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *