gowin

Jarosław Gowin w Łomży

27 Marzec 2015

Nadmiernie rozbudowana administracja, biurokracja, skomplikowane przepisy podatkowe i zbyt wysokie podatki, a także nierówne szanse rozwoju firm polskich i zagranicznych w Polsce, to zdaniem Jarosława Gowina najważniejsze przyczyny tego, że Polacy zarabiają aż czterokrotnie mniej niż mieszkańcy państw UE w Europie zachodniej.

Jarosław Gowin jest twórcą i i prezes Polski Razem oraz liderem klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica. W latach 2011-2013 był ministrem sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska. Był też senatorem oraz posłem na Sejm RP. Gowin przyjechał wczoraj do Łomży, by w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości poprowadzić wykład na temat różnic w zarobkach w Polsce i krajach Europy zachodniej.

Jak podkreślał, Jarosław Gowin jest zdeklarowanym liberałem gospodarczym i jako taki przekonywał, że oprócz uproszczenia przepisów i ograniczenia biurokracji, co spowodowałoby zwiększenie wolności prowadzenia działalności, niezbędne jest też obniżenie podatków. Gowin stwierdził wręcz, że należy nawet całkowicie zlikwidować podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tzw. PIT.

– Wówczas nasze zarobki natychmiast wzrosłyby o 20%, co spowodowałoby zwiększenie popytu i w dalszej kolejności zwiększenie podaży towarów oraz wzrost zapotrzebowania na pracowników czyli spadek bezrobocia – przekonywał.

W dalszej perspektywie spowodowałoby to wyższy niż obecnie wzrost gospodarczy, który pozwoliłby na to, by powstawały nowe miejsca pracy.

– Obecny wzrost na poziomie 2-3 procent jest zbyt niski, by tak się działo – twierdził były minister.

Jarosław Gowin przytaczał też przykłady nierównego traktowania przez władze firm polskich i zagranicznych, na niekorzyść tych pierwszych.

Odpowiadając na pytania niezbyt licznego grona słuchaczy, poruszył też temat afery SKOK Wołomin czy kwestię członkostwa Polski w Unii Europejskiej i płynących z niego korzyści, ale też zagrożeń.

Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu video ze spotkania z Jarosławem Gowinem, które miało miejsce wczoraj w auli Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.

źródło: mylomza.pl