gowin w stalowej woli

Jarosław Gowin w Stalowej Woli o sądownictwie

24 Luty 2014

„Politycy wciąż próbują ingerować w działalność prokuratury” – mówił dzisiaj Jarosław Gowin w Stalowej Woli. Prezes Polski Razem oraz prezes Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu Robert Pelewicz, prezydent miasta Andrzej Szlęzak, prof. Dariusz Dudek oraz Zbigniew Ziobro wzięli udział w debacie na temat powszechnych wyborów szefów sądów i prokuratur.

Debatę rozpoczynamy w Stalowej Woli

Dzisiaj w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli odbyła się pierwsza w naszym kraju konferencja dotyczącą powszechnych wyborów szefów sądów i prokuratur. Jej organizatorami byli stalowowolskie koło naukowe studentów prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Viribus Unitis” oraz Koło Naukowe Studentów Prawa KUL w Lublinie. Prezydent otwierając konferencję podkreślił, że problemy wymiaru sprawiedliwości i prokuratury w Polsce są duże i od dawna nierozwiązane, a nic nie wskazuje na to, by miało coś w tym temacie w najbliższym czasie się zmienić.

„Codziennie słyszymy o tym, że jakaś sprawa utknęła w sądzie, że jakaś sprawa nie może doczekać się sprawiedliwego rozstrzygnięcia, że coś z prokuraturami jest nie tak, bo jakieś śledztwo, które powinno być, a go nie ma… Tych problemów mamy coraz więcej. Ten zły stan funkcjonowania sądów i prokuratur powoduje, że Polska ma poważne problemy w modernizowaniu państwa. To są na tyle fundamentalne instytucje dla funkcjonowania państwa, że ich złe funkcjonowanie rozkłada w zasadzie całe państwo i my z ogromnymi na tym tle problemami mamy do czynienia” – mówi prezydent Andrzej Szlęzak.

Włodarz miasta podkreślił, że to w Stalowej Woli ma początek debata na temat powszechnych wyborów szefów sądów i prokuratur.

Wprowadzenie zmian wymaga zmian w konstytucji

„Bezpośredni wybór szefów prokuratur czy sądów wymagałby zmiany konstytucji, oczywiście jest to proces niełatwy. Zresztą uważam, że trzeba bardzo ostrożnie podchodzić do tego postulatu. Zacząłbym od wyboru w wyborach powszechnych prokuratora generalnego, dlatego, że ma on formalnie rzecz biorąc pozycję niezależną. Obserwując to, co się dzieje w ostatnich latach widać, że politycy ciągle próbują ingerować w działalność prokuratury” mówił Jarosław Gowin.

Jak podkreślił polityk, rozpoczynając proces zmian od wyborów prokuratora generalnego, obywatele mieliby większy wpływ na wybór szefów i funkcjonowanie prokuratury. Do prowadzenia zmian należałoby przekonać nie tylko środowisko prawnicze, ale też polityków i opinię publiczną. Zdaniem prezesa Polski Razem, pozytywnym aspektem takiego rozwiązania jest zwiększenie społecznej kontroli nad prokuraturą, czy też w przyszłości sądownictwem.