WhatsApp Image 2022-05-22 at 21.41.31 (2)

Konwencja Krajowa Porozumienia

22 Maj 2022

O nowych propozycjach programowych mówił, w sobotę 21 maja na Konwencji Krajowej Porozumienia, przewodniczący Jarosław Gowin. Gościem konwencji był m.in. lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

„Piątka” postulatów gospodarczych:

  1. Radykalne obniżenie podatku VAT z 23 do 15 procent, a w przypadku VAT za energię, artykuły dziecięce, usługi – z 8 do 5 procent. Nowe stawki powinny obowiązywać przez najbliższe 5 lat.
  2. Reforma ZUS płaconego przez mikro- i małych przedsiębiorców. Konieczne jest wprowadzenie dobrowolności ZUS. Niech przedsiębiorcy sami decydują o tym, co zrobić ze swoimi pieniędzmi.
  3. Naprawa tego, co zepsuł Polski Ład, czyli przede wszystkim przywrócenia dla przedsiębiorców możliwości odpisu składki zdrowotnej od podatku.
  4. Propozycja by Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację dla banków, aby oprocentowanie kredytów było wyższe od oprocentowania depozytów o nie więcej niż 3 punkty procentowe.
  5. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego i pakiet na rzecz rolnictwa –  by zerowy VAT na żywność obowiązywał do końca inflacji. Można to osiągnąć poprzez odpowiednie negocjacje z Komisją Europejską.

J. Gowin mówił ponadto, że rząd powinien walczyć, by unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska, związane z produkcją rolniczą, nie były nadmiernie restrykcyjne i nie zagrażały bezpieczeństwu żywnościowemu, a także aby przekazać grunty znajdujące się w zasobach Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa gminom, a za ich pośrednictwem lokalnym rolnikom.

J. Gowin przedstawił także w sobotę propozycje dotyczące poprawy obronności kraju. Wśród nich znalazły się m.in. postulaty, by cywilni posiadacze broni, tacy jak myśliwi i strzelcy sportowi, zostali włączeni w system obrony kraju, „radykalnego ułatwienia w dostępie do broni” i szeroko dostępnych kursów obsługi broni palnej, a także szkoleń wojskowych dla chętnych.

Ostatnim przedstawionym postulatem było wpisanie przynależności Polski do NATO do polskiej konstytucji.

 

Poseł Magdalena Sroka oraz radny Jan Strzeżek

dr Jacek Bartosiak

poseł Stanisław Bukowiec

senator Józef Zając

senator Jan Maria Jackowski

senator Michał Kamiński

prezes PSL, poseł Władysław Kosiniak-Kamysz

(od lewej) dr hab. Lech Jaworski, marszałek Piotr Zgorzelski, prezes Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Jarosław Gowin, poseł Iwona Michałek, senator Michał Kamiński, senator Jan Maria Jackowski

prezes Jarosław Gowin

delegaci