Kowal: W propozycjach Junckera chodzi o to, żeby bardziej wpływać na państwa członkowskie

– Boję się, kiedy Juncker coś mówi, bo zazwyczaj chodzi o to, wpływać jeszcze bardziej na państwa członkowskie, nie dając nic w zamian tylko tworząc nowe etaty urzędnicze – stwierdził w „Prosto w oczy” Paweł Kowal. W ten sposób polityk Polski Razem odniósł się do propozycji przewodniczącego Komisji Europejskiej utworzenia wspólnej armii europejskiej.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaapelował w niedzielę na łamach „Welt am Sonntag” do krajów UE o utworzenie wspólnej armii europejskiej. Siły zbrojne UE mogłyby jego zdaniem bardziej wiarygodnie zapewnić Europie bezpieczeństwo.

– Mamy już wspólną europejską dyplomację, która nie działa – stwierdził Paweł Kowal. Polityk tłumaczył, że długo nie będzie żołnierzy, którzy służą w armii europejskiej. – Nawet w NATO to tak nie działa. W tzw. szpicy będzie przecież kilka osób i wojska gotowe do mobilizacji – przkonywał.

– Boję się, kiedy Juncker coś mówi, bo zazwyczaj chodzi o to, żeby wpływać jeszcze bardziej na państwa członkowskie, nie dając nic w zamian tylko tworząc nowe etaty urzędnicze – ocenił.

Jak dodał, na pewno nie chodzi mu o to, żeby werbować wojsko do wspólnej armii.

Polityk Polski Razem stwierdził, że każdy kryzys na kontynencie jest wykorzystywany do tego, żeby ufundować etaty urzędnicze i wykazać różnicę pomiędzy UE a USA. – Dlatego ja do tego pomysłu jestem bardzo sceptyczny.

Zdaniem Kowala, sensem tego rodzaju koncepcji jest podważenie rangi Paktu Północnoatlantyckiego, podczas gdy Polsce powinno zależeć na jego wzmocnieniu i pogłębieniu stosunków ze Stanami Zjednoczonymi.

źródło: telewizjarepublika.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *