Michał Cieślak: Brak mądrej polityki Państwa w sektorze rolno-spożywczym zmusza obywateli do upominania się w formie strajków

Rząd uprawia politykę przy gorącej kawie w swoim gabinecie, a rolnicy chcą uprawiać swoją ziemię i otrzymać godziwą zapłatę za swoją pracę.

W programie Bez Demagogii TVP Kielce z 9 lutego z udziałem Arkadiusza Bąka – Wiceminister Gospodarki i członka prezydium Polski Razem Jarosława Gowina Michała Cieślaka. Wiceminister Gospodarki Arkadiusz Bąk wyraził zdumiewającą opinię o sytuacji zeszłorocznej sytuacji w województwie Świętokrzyskim. W ubiegłym roku zbankrutowało ponad 900 rodzinnych firm, które tworzyły prawie 3000 miejsc pracy, a wymeldowania na pobyt stały wśród osób w wieku produkcyjnym według Głównego Urzędu statystycznego w Kielcach jest ponad dwukrotnie wyższa od zameldowania.

GUS

Źródło: Główny Urząd Statystyczny w Kielcach

W wyniku nadmiernego importu, za który również częściowo odpowiada Minister Gospodarki rolnicy otrzymują ceny 10 groszy za 1kg ziemniaków czyli poniżej 50 groszy za kilogram jabłek, 3 zł za kilogram żywca, to ceny poniżej ludzkiej godności i znacznie poniżej kosztów produkcji.

Pominę sytuację, w której partyjny kolega Pana Ministra likwiduje szkoły w Ostrowcu Świętokrzyskim, udając, że o niczym nie wiedział, to jest właśnie hipokryzja polityczna. Na likwidacji szkół jedni koledzy zrobili interes a drudzy z tej samej drużyny krytyką tej sytuacji zbijają kapitał polityczny. W powyższej sytuacji publiczny komentarz Pana Ministra jest, nie właściwy. Panie ministrze rolnictwo jest elementem gospodarki tak jak polityka, która niestety w pana wykonaniu jest taka, jak pana opinie, czyli … ?

Jak można z poziomu Wiceministra Gospodarki sformułować tezę, że wyższe ceny dla rolników w skupach to wyższe ceny w sklepach?! W sytuacji, w której handel zresztą zagraniczny nakłada na te produkty 100 % marżę – przykład 1 kg ziemniaków u rolnika kosztuje 10 groszy, a w markecie 1 zł – w pana przypadku kompromitujący jest brak wiedzy w tym zakresie.

WUP

Źródło: Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *