Porozmawiajmy o programie u Ciebie… w Holendrach i Szydłowie

16 sierpnia Jarosław Gowin odwiedził województwo świętokrzyskie. W ramach akcji „Porozmawiajmy o programie u Ciebie” Jarosława Gowina mogliśmy spotkać w miejscowości Holendry w gminie Chmielnik i w Szydłowie. Podczas wizyty Prezesowi Jarosławowi Gowinowi towarzyszył Michał Cieślak, Przewodniczący Regionu Zarządu Świętokrzyskiego.

W Holendrach Jarosław Gowin spotkał się z uczestnikami dożynek gminnych, na których prezentowane były produkty regionu. Następnie w Szydłowie podczas Święta Śliwki Jarosław Gowin odwiedził stosika wystawców i rozmawiał z producentami owoców.
W czasie wizyty w regionie świętokrzyskim został zrealizowany kolejny odcinek programu z serii „Żyj po Polsku”. W trakcie jego realizacji Jarosław Gowin i Michał Cieślak rozmawiali z Jackiem Bracichowiczem Prezesem Zarządu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Chmielniku.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Chmielniku działa od 1925 roku. Obecny asortyment spółdzielni to masło, sery, mleko,  śmietana, maślanka, kefir, twaróg, zakład zatrudnia około 40 osób. Prezes Bracichowicz opowiadał o tradycyjnej produkcji wskazując na problemy polskich lokalnych zakładów mleczarskich, które w znacznym stopniu wynikają między innymi z ekspansji zagranicznych sieci handlowych, które zaopatrują się u dużych dostawców lub poza granicami kraju.

Jarosław Gowin pytał, jakie rozwiązania mogłyby poprawić sytuację, czy zobligowanie sieci handlowych do procentowego udziału w zaopatrzeniu w lokalnie produkty poprawi sytuację lokalnych zakładów.

Prezes Bracichowicz przyznał, że każdy nawet znikomy udział w handlu sieciowym nawet na terenie powiatu będzie ogromnym wsparciem dla zakładu.

Propozycja budowy modelu rynkowego opartego w 30 %  na zakupie i dystrybucji przez sieci handlowe produktów od lokalnych producentów i zakładów to koncepcja reformy sektora rolno-spożywczego zaproponowana przez Michała Cieślak podczas Konwencji Programowej PiS – Zjednoczonej Prawicy w ramach prac zespołu ekspertów.

Proponowana przez Michała Cieślaka reforma ma na celu odbudowę miejsc pracy w gospodarce lokalnej poprzez zobligowanie sieci handlowych do 30 procentowego zakupu produktów lokalnych.

Tak skontrowany model na nowo pozwoli odtworzyć zatrudnienie w lokalnej produkcji rolnej, przetwórstwie,  masarniach, mleczarniach, piekarniach, lokalnym handlu i zaopatrzeniu. Proponowane rozwiązanie powinno skutkować uruchomieniem kilkuset miejsc pracy w każdym z powiatów, w którym istnieją zagraniczne sieci handlowe.

Więcej informacji o wizycie Jarosława Gowina w regionie świętokrzyskim:

http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/20150817/WYBORYPARLAMENTARNE01/150819179

http://kielce.tvp.pl/21264425/zyj-po-polsku-radzi-gowin

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *