Premier zawinił, Biernackiego chcą powiesić. Godson i Wipler interpelują do premiera Tuska ws. „priorytetów KPRM”

Polska Razem Jarosława Gowina protestuje przeciwko atakom na ministra Biernackiego. – „Winę za opóźnienia w publikacji ustawy ponosi Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która jak sam Premier przyznał miała inne priorytety – mówili na konferencji politycy PRJG. Posłowie Polski Razem Jarosława Gowina złożyli również interpelację do Premiera Donalda Tuska ws. wskazania winnych zaniechaniu publikacji ustawy na czas.

Piotr Dardziński, wiceprezes Polski Razem Jarosława Gowina i były szef Gabinetu Politycznego Ministra Sprawiedliwości, mówił dzisiaj: „16 rządów, 19 ministrów sprawiedliwości i totalna kompromitacja. Dzisiaj niektórzy z byłych ministrów sprawiedliwości pokazują się w mediach
i opowiadają o sprawie, którą sami się w ogóle nie zajęli.” – powiedział wiceprezes PRJG.

Jarosław Gowin przygotował ustawę o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób,
a minister Marek Biernacki z dużą determinacją kontynuował te prace. – „Ustawa mogła rozwiązać problem amnestii zastosowanej wobec przestępców, skazanych w 1989 na karę śmierci. Stałoby się to po cichu, bez medialnej nagonki, bez udziału mediów, a Trynkiewicz trafiłby do ośrodka
w Gostyninie. Tak się jednak nie stało, bo Kancelaria Premiera miała inne priorytety. Gdyby ta ustawa została opublikowana 3 tygodnie wcześniej to szansa na to, że Trynkiewicz opuści więzienie byłaby znikoma. Teraz, po zaniedbaniach KPRM, obwinia się ministra Biernackiego” – mówił Dardziński.

Prezes partii przebywa zagranicą, w związku z czym na konferencji przedstawiono komentarz Jarosława Gowina do bieżącej sytuacji w formie wideo.


 

Poseł Przemysław Wipler oznajmił, że posłowie PRJG złożyli interpelację do premiera Tuska, w której domagają się wskazania winnych tych koszmarnych zaniedbań, które mają tak niebezpieczne dla obywateli konsekwencje. „Ludzie opłacani z naszych podatków zawiedli. Zawiedli urzędnicy KPRM, a nie minister sprawiedliwości” – stwierdził stanowczo poseł Wipler.

Poseł John Godson powiedział, że Marek Biernacki jest najbardziej kompetentnym ministrem w rządzie Donalda Tuska. Według Godsona obarczanie Biernackiego winą za błędy premiera jest bardzo niesprawiedliwe. „Głównym celem atakujących ministra Biernackiego jest dalsza marginalizacja konserwatystów. Atakują go, bo jest prawym ministrem” – powiedział poseł Godson.

Interpelacja do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zaniechań Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy publikacji ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzającymi zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób. 

Szanowny Pan
Donald Tusk
Prezes Rady Ministrów 

Szanowny Panie Premierze,

            W piątek 7 lutego stwierdził Pan Premier, że ws. publikacji tzw. ustawy

o niebezpiecznych przestępcach (Ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób) „urzędnicy KPRM pracowali zgodnie ze swoimi priorytetami”.

Przypominamy, że Prezydent podpisał tę ustawę 13 grudnia, a opublikowana została po 25 dniach. Ustawa opublikowana została 7 stycznia 2014 roku, a weszła w życie 22 stycznia 2014 roku. Równolegle ustawę dotyczącą OFE Prezydent podpisał 27 grudnia, a już 31 grudnia została opublikowana. W okresie pomiędzy 13 grudnia 2013 roku a 7 stycznia 2014 roku w Dzienniku Ustaw opublikowano 235 aktów prawnych.

W związku z powyższym prosimy o udzielenie następujących informacji:

1. Co sprawiło, że niezwykle istotna z punktu widzenia bezpieczeństwa obywateli ustawa oczekiwała na publikację 25 dni?

2. Jakie są „priorytety” Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”?

3. Prosimy o wskazanie podstawy prawnej zgodnie z którą ustawa dotycząca wywłaszczenia Polaków z oszczędności emerytalnych jest publikowana jest w czasie sześciokrotnie krótszym, niż ustawa dotycząca niebezpiecznych przestępców?

4. Prosimy o wskazanie imienia, nazwiska i stanowiska urzędnika odpowiedzialnego za publikację ustawy w Dzienniku Ustaw.

5. Zgodnie z art. 15 ust. 4 Ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych „organ wydający dziennik urzędowy kieruje do ogłoszenia akt normatywny lub odpis orzeczenia, zamieszczając wizę na tym akcie”. Jaka data widnieje na wizie zamieszczonej na Ustawie o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób?

6. Czy prawdziwa jest podana w mediach informacja, że 4 grudnia 2013 roku do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wpłynął e-mail z Ministerstwa Sprawiedliwości z apelem o publikację Ustawy o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób do końca 2013 roku? Prosimy o publikację jego treści.

7. Czy na e-mail wysłany 4 grudnia 2013 roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiedziano? Kto był jego adresatem? Prosimy o publikację ewentualnej odpowiedzi.

8. Dlaczego Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie zastosowała się do zawartego w e-mailu zalecenia Ministerstwa Sprawiedliwości, by Ustawę opublikować do końca 2013 roku?

Z poważaniem
John Godson
Przemysław Wipler

 

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *