WhatsApp Image 2021-06-08 at 09.33.55

Społeczne Inicjatywy Mieszkaniowe w Łódzkim

08 Czerwiec 2021

Dziś w Radomsku, w obecności wicepremiera Jarosława Gowina i wiceminister Anny Korneckiej, ogłoszone zostało powstanie kolejnej realizacji w ramach programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Razem z miastami: Bełchatów, Brzeziny, Pabianice, Radomsko, Sieradz i Skierniewice oraz gminami: Bełchatów i Radomsko, na gruntach o powierzchni 10.5 hektara wybudowane zostanie około 650 mieszkań. Będą to mieszkania dla osób, które dotychczas nie mogły sobie pozwolić na ich zakup, dla rodzin, które nie posiadają zdolności kredytowej, ale posiadają tak zwaną zdolność czynszową.

Gminy przystępujące do SIM Łódzkie będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z funduszu posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzyma wsparcie na założenie spółki kwotę do 3 milionów złotych. Dodatkowo gminy będą mogły  otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Plus bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji. SIM Łódzkie będzie spółką ze stabilnym finansowaniem. Z kolei Krajowy Zasób Nieruchomości wniesie do spółki SIM Łódzkie grunt w Pabianicach o pow. 0,7534 ha. i wartości netto 1.508.617,00 zł.

SIM Łódzkie jest kolejnym dowodem na owocną współpracę pomiędzy Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, państwową spółką i samorządami.