WhatsApp Image 2021-08-19 at 12.23.14

Udział prezesa J. Gowina w uroczystości oddania do użytku nowego pasa startowego w Chełmie

19 Sierpień 2021

Prezes Jarosław Gowin uczestniczył dziś w uroczystości oddania do użytku nowego pasa startowego z infrastrukturą na lotnisku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Wydarzeniu towarzyszył pokaz lotniczy w wykonaniu instruktorów PWSZ i sił powietrznych Wojska Polskiego.

Akademicki Port Lotniczy to kompleks obiektów należących do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i zlokalizowanych w miejscowości Depułtycze Królewskie. PWSZ oferuje studentom kierunków lotniczych nowoczesne laboratoria, zaś do ich dyspozycji jest flota składająca się z 12. samolotów oraz 1 śmigłowca, będących własnością Uczelni (m.in.: samolot dwusilnikowy Tecnam P2006 drugiej generacji z chowanym podwoziem, samoloty szkolno-treningowe typu AT3-R100, samoloty typu Cessna 172 i 152, śmigłowiec typu Robinson 44). Uczelnia posiada również symulator lotu FNPT II.

W 2021 r. ukończona została budowa drogi startowej o sztucznej nawierzchni o długości 1020 m i szerokości 30 m, wyposażonej w oświetlenie nawigacyjne krawędzi, progu i końca drogi startowej oraz system PAPI (tj. system precyzyjnego podejścia do lądowania w obu kierunkach). W ramach inwestycji został także wybudowany darniowy pas drogi startowej o wymiarach 800 x 50 m oraz heliport wraz z oświetleniem nawigacyjnym, a także drogi kołowania łączące drogę startową z płytą przed hangarem, stacją paliw oraz heliportem. Całkowity koszt inwestycji wyniósł ponad 29 mln zł, z czego łączna kwota dofinansowania z MNiSW to prawie 20 mln zł.