Wicepremier Jarosław Gowin w Toruniu.

27 Wrzesień 2016

21-22 września w Toruniu odbyło się Miasto Plus-Forum Inteligentnych Miasta i Nowoczesnych Technologii. Na to wydarzenie licznie przybyli przedstawiciele władz samorządowych, biznesu, mediów, firm oferujących inteligentne usługi i produkty, naukowcy i eksperci. Gościem pierwszego dnia obrad był wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, który zaznaczył, że tematyka Forum precyzyjnie wpisuje się w rządowy plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju oraz podkreślił ważną rolę samorządu w strategii rozwoju: „ Współpraca między rządem, biznesem, nauką wymaga jeszcze jednego partnera. Tym partnerem są samorządy”.
Dwudniowa konferencja składająca się z jedenastu bloków tematycznych to była aktywna debata o nowoczesnych rozwiązaniach w zarządzaniu miastami i największych wyzwaniach, stojących przed współczesnymi samorządami, o wdrażaniu najnowocześniejszych technologii dostępnych na polskim i europejskim rynku i efektywnym źródle finansowania nowych inwestycji. W programie forum ponad to pojawiły się takie tematy, jak: turystyka, nowoczesna edukacja i technologie wspierający proces nauczania, narzędzia IT, współczesne narzędzia promocji, elektroniczny obieg dokumentów, zarządzanie kryzysowe oraz ekologiczny i bezpieczny transport publiczny.
Smart city stało się już rzeczywistością. Inteligentne systemy i rozwiązania technologiczne ułatwiają zarządzanie miastem i wpłyną znacząco na jego rozwój. Jarosław Gowin zaznaczył, że „samorządy są otwarte na rozwiązania smart” lecz przestrzegał, że „nie może to być pudełkowe rozwiązanie, gotowy produkt, bo smart to tez ludzie”.
Jarosław Gowin uczestniczył także w spotkaniu z samorządowcami z którymi poruszono istotne sprawy dla miast i gmin a także rozmawiano na temat ściślejszej współpracy rządu z samorządami.
Wicepremier było gościem TVP Bydgoszcz oraz „Rozmowy Dnia” Radia PiK, podczas której mówił o tworzeniu metropolii.
Ostatnim punktem programu wizyty Jarosława Gowina było spotkanie ze strukturami Polski Razem Zjednoczonej Prawicy, na które licznie przyjechali jej członkowie z całego województwa aby spotkać się z Wicepremierem.
Jarosław Gowin ponownie pojawi się w grodzie Kopernika 29 września br. aby uczestniczyć w inauguracji roku akademickiego Uniwersytetu Mikołaj Kopernika w Toruniu oraz spotkać się z przedsiębiorcami województwa kujawsko-pomorskiego.