Strona główna
Porady
Tutaj jesteś
Wycena przedsiębiorstw

Wycena przedsiębiorstw – na jakie błędy uważać?

Do ważniejszych podczas zarządzania firmą procesów należy wycena przedsiębiorstwa. Jest ona szczególnie nieodzowna, gdy w grę wchodzi pozyskanie inwestora, fuzja, sukcesja bądź sprzedaż. Tymczasem wiele analiz, zwłaszcza przygotowywanych na szybko, zawiera błędy, które mogą znacząco zaniżać lub zawyżać cenę. Na jakie kwestie uważać, wyceniając przedsiębiorstwo? Przekonaj się, zapoznając się z poniższym artykułem.

Zawyżanie wartości i brak obiektywizmu

Przede wszystkim wyceny firmy nie warto wykonywać samodzielnie. Lepszym wyjściem jest decyzja o współpracy z niezależnym doradcą, który zagwarantuje obiektywną analizę. Właściciele przedsiębiorstw często są związani ze swoim biznesem emocjonalnie. Widzą lata wytężonej pracy i różnorakich przeszkód, dlatego niełatwo jest im spojrzeć na chłodno na swoją firmę. W efekcie wynik takiej przeprowadzonej przez właściciela wyceny może zostać sztucznie zawyżony oraz bazować bardziej na ambicjach i emocjach niż na realnych warunkach rynkowych. Dlatego jeśli potrzebujesz wyceny przedsiębiorstwa w Warszawie lub okolicach, możesz zapoznać się z tą ofertą: https://www.wojcikdoradztwo.pl/pl/oferta/wycena-przedsiebiorstw-firm-spolek.

Nieuwzględnianie czynników niematerialnych

Zdarza się, że przedsiębiorcy skupiają się wyłącznie na twardych danych: przychodach, zyskach i majątku trwałym. Znaczącą rolę podczas wyceny mogą jednak odgrywać również czynniki niematerialne, takie jak: marka, lojalność klientów, specjalistyczna wiedza pracowników, styl zarządzania, relacje z dostawcami, zdolność do tworzenia nowych produktów itd. Czasem agencja marketingowa dysponująca niewielkim majątkiem, ale solidnie zarządzana oraz mająca lojalną bazę klientów, będzie warta więcej niż spółka z nowoczesnym parkiem maszynowym.

Opieranie się na jednej metodzie wyceny

Nie istnieje uniwersalna metoda, która jest w stanie przedstawić cały obraz wartości przedsiębiorstwa. Wielu właścicieli tymczasem wybiera jeden sposób, często dochodowy lub majątkowy, i kurczowo się go trzyma. Profesjonalna wycena zazwyczaj zestawia różne metody i porównuje ich wyniki. Dzięki temu wartość wynikająca z podejścia dochodowego może być skorygowana np. przez zastosowanie podejścia porównawczego. Opieranie się na jednej metodzie skutkuje zniekształconym obrazem i utrudnia rozmowy z inwestorem, który prawdopodobnie przygotuje własną analizę.

Nadmierne poleganie na danych z przeszłości

Dane historyczne są ważne, ale nie powinny być jedynym wyznacznikiem. W wycenie przedsiębiorstwa należy uwzględnić nie tylko ostatnie wyniki finansowe, lecz także trendy, zmiany rynkowe i zagrożenia. Firma mogła np. prężnie się rozwijać w minionych latach, jednak obecnie konkurencja branżowa zaczęła na tyle intensywnie rosnąć, że zagraża jej pozycji. W takiej sytuacji, opierając się wyłącznie na danych z przeszłości, można stworzyć nie do końca miarodajną wycenę.

Pomijanie istotnych kosztów

Do ważnych błędów należy również nieuwzględnianie wszystkich kosztów działalności. Podczas wycen pomijane bywają koszty pracy właściciela, rekrutacji, rotacji pracowników, restrukturyzacji i wygaśnięcia kontraktów. Niestety potencjalny nabywca może szybko zauważyć, że rentowność przedsiębiorstwa została przeszacowana, a firma wymaga nakładów, by się rozwijać. Wycena powinna przedstawiać pełny obraz finansowy i operacyjny, obejmujący koszta, ryzyka, zobowiązania i inwestycje.

Błędy przy wycenie przedsiębiorstwa mogą sporo kosztować jego właściciela. Dlatego niezależnie od celu wyceny, koniecznie zadbaj o wieloaspektowość analizy – najlepiej zlecając ją zaufanym specjalistom.

Artykuł sponsorowany

Redakcja pjg.org.pl

Zespół ekspertów z dziedziny biznesu i ekonomii. Doradzamy zarówno w kwestii prowadzenia firmy, ale również finansów i prawa.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?