Kredyty gotówkowe są bardzo powszechne, co wynika między innymi z tego, że są łatwo dostępne. Nieprzypadkowo wiele osób sięga po nie, chcąc na przykład zrobić remont mieszkania, zakupić sprzęt AGD, wyjechać na wakacje marzeń itd. To też dobra opcja, jak pojawią się nagłe wydatki. Chociaż oferta banków i instytucji finansowych jest bogata, decyzje kredytowe zaś zapadają niezwykle szybko, to zawsze warto pamiętać, że zaciąganie zobowiązania finansowanego to poważna decyzja, czyli taka, która wymaga rozwagi i analizy. Jak więc mądrze korzystać z dostępnych możliwości, by nie wpaść w spiralę zadłużenia.
Czym jest kredyt gotówkowy i kiedy warto go rozważyć?
Kredyt gotówkowy to bardzo atrakcyjna forma finansowania oferowana przez banki, jak również firmy pożyczkowe, najczęściej na dowolny cel konsumpcyjny. Nie wymaga zabezpieczenia, co w sposób fundamentalny odróżnia go od kredytu hipotecznego czy samochodowego. Jedną z jego największych zalet jest elastyczność, gdyż klient może przeznaczyć takie środki na dowolne potrzeby, bez konieczności tłumaczenia się z ich wykorzystania.
Zawsze jednak powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakich sytuacjach takie wsparcie jest rzeczywiście uzasadnione. Eksperci finansowi zgodnie twierdzą, że zewnętrzne finansowanie opłaca się szczególnie wtedy, gdy środki są przeznaczone na poprawę jakości życia, jak na przykład remont zwiększający wartość nieruchomości lub na pokrycie pilnych, nieplanowanych wydatków (np. leczenie).
Porównuj oferty, zanim podpiszesz umowę
Na rynku działa wiele instytucji oferujących kredyty gotówkowe, lecz różnice między nimi mogą być znaczące. Na końcowy koszt zobowiązania bowiem wpływa wiele parametrów, a zwłaszcza oprocentowanie, RRSO, prowizje, warunki spłaty i dodatkowe opłaty. Dlatego więc kluczowe znaczenie ma porównanie ofert przed podjęciem decyzji.
W tym celu warto zawsze korzystać z dedykowanych narzędzi online, które pomagają w szybkiej, jak również przejrzystej analizie propozycji rynkowych. Portal Totalmoney.pl to umożliwia, zapewniając porównanie dostępnych opcji i wybór najkorzystniejszej z nich, czyli takiej, która jest dopasowana do indywidualnych potrzeb. Dzięki niemu z łatwością sprawdzisz, jakie kredyt gotówkowy będzie najlepszy w Twojej sytuacji finansowej.
Zdolność kredytowa – na co zwracają uwagę banki?
Pamiętać też należy, że nim bank udzieli nam kredytu, musi ocenić naszą zdolność kredytową. Pod uwagę brane są różne czynniki, między innymi wysokość i stabilność dochodów, forma zatrudnienia, historia kredytowa (np. w BIK), liczba i wysokość innych zobowiązań. Dobrze oceniana zdolność to nie tylko większe szanse na uzyskanie kredytu, lecz również możliwość negocjacji lepszych warunków. Niektóre osoby decydują się na wcześniejsze uregulowanie innych zobowiązań lub poprawę historii kredytowej, nim złożą wniosek. To bardzo często skuteczna strategia, która może przełożyć się na korzyści – niższe oprocentowanie oraz lepsze warunki umowy.
Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?
Jednym z częstszych i niezwykle groźnych błędów popełnianych przez konsumentów, jest zaciąganie kredytu bez realnej analizy możliwości jego spłaty. Najważniejsze jest ustalenie maksymalnej wysokości raty, czyli takiej, która nie wpłynie negatywnie na domowy budżet, nie zmusi jednocześnie do brania kolejnych pożyczek.
Polecanym rozwiązaniem jest tworzenie poduszki finansowej i korzystanie z kredytów jako narzędzi wspierających rozwój lub pokrywających kryzysowe sytuacje, nie zaś jako stałe źródło finansowania stylu życia. Odpowiedzialne podejście do finansów to więc nie tylko komfort psychiczny, ale również lepsza pozycja negocjacyjna w relacjach z bankami w przyszłości.
Artykuł sponsorowany