Gowin w radiowej Jedynce: Przegrali obywatele.

Przegrali obywatele, którzy stracili nadzieję na to, że w polskich sądach sprawy  będą rozstrzygane i sprawiedliwie, i szybko. – powiedział dziś w radiowej Jedynce Jarosław Gowin.

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wczoraj ustawę cofającą tzw. reformę Gowina, która zakładała reorganizacją sądów. Reforma obecnego prezesa Polski Razem zakładała likwidację stanowski prezesów w sądach rejonowych w wielu miejscowościach w całej Polsce. Jej celem było usprawnienie i przyspieszenie orzekania w Polskich sądach.

-Sprawiedliwość, która przychodzi po wielu latach często jest odbierana przez polaków jako szyderstwo ze sprawiedliwości – komentował, skutki jakie pociągnie za sobą odwrócenie reorganizacji sądownictwa.

– Należy być precyzyjnym. Nie zlikwidowałem sądów, lecz stołki prezesów sądów. A to jest zasadnicza różnica. Komuś to przeszkadzało, że sędziowie orzekali nie w jednym lecz w dwóch sądach.

Na pytanie o to, kto zyskał na odwróceniu jego reformy były minister odpowiedział:

– Wygrały korporacje, których interes jest ważniejszy od dobra obywateli. Wygrali samorządowcy, którzy domagali się przywrócenia nie sądów, lecz prezesów którzy obawiali się, że likwidacja stanowiska prezesa to wstęp do likwidacji powiatów.

– Nie ukrywam, że są miejsca w Polsce gdzie związki pomiędzy wymiarem sprawiedliwości a lokalnymi elitami  są zbyt ścisłe. Starałem się poprzecinać te ścisłe więzi. Układy, układziki okazały się jednak silniejsze. – skomentował nacisk różnych środowisk domagających się odwrócenia reformy. -Nie doceniłem siły tych korporacji prawniczych i lokalnych środowisk.

Jako osobę odpowiedzialną za dramaty ludzi wynikające z długiego oczekiwania na rostrzygnięcia w swoich sprawach prezes Polski Razem Jarosława Gowina wskazał prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Jest rzeczą jasną, że nie może być tak, że są sądy, w których sędziowie mają po 8 do 10 razy mniej spraw do rozpatrzenia, niż dajmy na to sędziowie sądów warszawskich, gdańskich, katowickich, krakowskich. – wyjaśniał jedną z głównych patologii polskiego sądownictwa Jarosław Gowin. – Ta reforma miała odciążyć sędziów przeciążonych i dodać więcej obowiązków tym sędziom, którzy mają mało spraw.

Startujemy samodzielnie, wystawiamy naszą listę. mamy podisy do rejestracji komitetu wyborczego. – odpowiedział na pytanie dotyczące planów Polski Razem Jarosława Gowina  w nadchodzącej kampanii wyborczej do Europarlamentu.

-Polska Razem to marka rozpoznawalna przez co czwartego Polaka, jestem spokojny o to, że w kampanii wyborczej to nadrobimy.

Jarosław Gowin przyznał, że Polska Razem prowadzi kampanię na miarę swoich ograniczonych, w porównaniu do partii takich jak Platforma czy PiS, możliwości. Polska Razem nie jest partią finansowaną z budżetu, w przeciwieństwie do dwóch wielkich oligarchii partyjnych.

-My nie mamy finansowania z budżetu, wiatr będzie nam wiał w oczy. – powiedział.

Determinacja, odwaga – to cechy liderów i działaczy Polski Razem Jarosława Gowina. To dzięki tym cechom swoich członków PRJG przekroczy próg wyborczy w wyborach do Europarlamentu.

Jako polityk będę pracował po 16 godzin dziennie do 25 maja. Bo Polska i Polacy zasługują na alternatywę. Sukces nie może nas uśpić, a porażka nie może nas zniechęcić. – skomentował swoje plany polityczne prezes Polski Razem.

O likwidacji reformy sądów Jarosław Gowin mówił również dzisiaj w RDC:
POSŁUCHAJ ROZMOWY

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *