Konferencja prasowa ws. oskładkowania umów zleceń

Dzisiaj Sejm RP zgodził się na to, że od 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie obowiązek odprowadzania składek ZUS od wszystkich umów zleceń, do wysokości minimalnego wynagrodzenia.

– Sejm podjął decyzję o ozusowaniu umów zleceń. Polska Razem jest zdecydowanie przeciwna temu rozwiązaniu, bo uważamy, że jest to podniesienie podatków. Konsekwencje tego poniosą (…) przede wszystkim młodzi ludzie, którzy w ogromnej większości są zatrudniani na umowę zlecenie. Rząd zamiast usuwać bariery utrudniające rozwój małych firm, próbuje przerzucić na przedsiębiorców po raz kolejny odpowiedzialność. Ale faktyczne skutki tego rozwiązania będą trojakie: albo przedsiębiorcy będą przerzucać ciężar tego podatku na samych pracowników (…), albo przedsiębiorcy będą likwidować miejsca pracy (…), albo wiele firm przechodzić będzie w szarą strefę. W ten sposób straci na tym gospodarka i my wszyscy. Zamiast podnoszenia podatków trzeba rozwijać gospodarkę usuwając bariery utrudniające rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Trzeba doprowadzić do tego, żeby Polacy zarabiali więcej. Ozusowanie umów zleceń to zmniejszenie zarobków. Polska Razem proponuje obniżenie podatków – likwidację podatku PIT. W ten sposób każdy z Polaków zarabiałby o 20% więcej (…) Zamiast pomóc ludziom zatrudnionych na umowę zlecenia, pracodawcom rząd nało9żył na Polaków kolejny podatek. Nie ma na to zgody Polski Razem – mówił na konferencji Jarosław Gowin.

– Jako Polska Razem proponujemy w jaki sposób pomóc osobom  zatrudnionym na umowę zlecenia poprzez zwiększenie dziesięciokrotnie kwoty wolnej od podatków. I to byłyby realne środki w budżetach domowych. Ta ustawa, która dzisiaj przeszła przez Sejm jest ze szkodą dla tych, którzy zarabiają najmniej.Tym bardziej w  jakim stanie znajduje się zabezpieczenie emerytalne… Fachowcy mówią o tym, że w 2020 r. system emerytalny w Polsce ulegnie rozsypaniu. Mówienie o tym, że ozusowując umowy zlecenia dbamy o to, żeby w przyszłości mieć większe emerytury, to to jest nie prawda. To jest kolejna rzecz, aby ZUS mógł „przejadać” pieniądze Polaków – podkreślił Andrzej Dąbrowski.

Całość konferencji: sejm.gov.pl

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *