Kowal o stanowisku Zachodu wobec Rosji: wraca logika Jałty

– Moim zdaniem stanowisko Frederiki Mogherini, poufne rozmowy Steinmeiera i Hollande’a, a także przedstawicieli administracji amerykańskiej, przyczyniają się do tego, że wraca logika Jałty – mówił w programie „Polityka przy kawie” Paweł Kowal z Polski Razem. Według Kowala politycy Zachodu kierują się narodowymi egoizmami i brak jest faktycznego, jednolitego stanowiska wobec Rosji.

Polityk Polski Razem podkreślał, że Zachód ma tendencję do tego, aby „jedno mówić, a drugie robić”. – Okazuje się, że Amerykanie już w grudniu zaczęli negocjować zmianę warunków tej sytuacji, chociaż Rosjanie niczego nie zrobili ze swej strony – dodał Paweł Kowal.

Polityk zaznaczył, że „rolą polskiej dyplomacji powinien być realizm, który powinien polegać na staniu na gruncie prawa międzynarodowego i mówienia Rosjanom: – My się chcemy z wami przyjaźnić, ale musicie się cofnąć do stanu przed wojny – zaznaczył Kowal.

„Obecne sankcje nałożone na Rosję są za słabe”

Także obecny w studiu Henryk Wujec, doradca prezydenta RP ds. społecznych zaznaczał, że wobec Rosji potrzebne jest jednolite i zdecydowane stanowisko Zachodu.

– Obecne sankcje nałożone na Rosję są za słabe, w stosunku do tego, co zrobił Putin w Mariupolu. Tylko mocne sankcje mogą doprowadzić do zmiany polityki rosyjskiej. To powinno być celem państw demokratycznych. Ale dobrze, że chociaż tyle jest robione – powiedział Wujec.

Doradca prezydenta komentował ogłoszone w czwartek kolejne sankcje, które mają być nałożone na Rosję. W ciągu tygodnia Komisja Europejska ma przygotować listę kolejnych osób i instytucji, które zostaną objęte sankcjami. Dotychczas wprowadzone restrykcje mają obowiązywać do września.

132 Rosjan na unijnej „czarnej liście”

Od marca 2014 roku w związku z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktem na wschodniej Ukrainie UE wpisała na czarną listę 132 osoby oraz 28 firm i organizacji. Osoby te zostały objęte zakazem podróżowania i sankcjami finansowymi. Nałożyła również sankcje gospodarcze na Rosję w formie ograniczeń w dostępie do rynków kapitałowych dla rosyjskich banków i firm naftowych, ograniczeń sprzedaży zaawansowanych technologii do wydobycia ropy, sprzętu podwójnego zastosowania oraz embargo na broń.

Oglądaj program: tvp.info

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *