Paweł Kowal wysłał list do Siergieja Ławrowa

Dzisiaj eurodeputowany Polski Razem Jarosława Gowina, Paweł Kowal wysłał list do Ministra Spraw Zagranicznych Rosji, Siergieja Ławrowa.

 

Poniżej zamieszczamy treść tego listu:

Warszawa, 25 kwietnia 2014 r,

Paweł Kowal
Poseł do Parlamentu Europejskiego
ul. Flory 5/2
00-586 Warszawa, Polska

Siergiej Ławrow

Minister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej
ul. Smolienskaja-Siennaja 32/34
119200 Moskwa, Rosja

 

 

Szanowny Panie Ministrze,

piszę w sprawie, która niszczy i tak bardzo napięte relacje polsko-rosyjskie. Nie tylko ja surowo oceniam działania Federacji Rosyjskiej na terenie Ukrainy. Po ponad 20 latach od zakończenia zimnej wojny polityka władz Rosji znów jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa w Europie.

Różnice między Polską a Rosją są duże, ale nie możemy pozwolić, żeby sytuacja się pogarszała. Musimy robić wszystko by eskalację złych emocji zatrzymać. Embargo na polskie mięso czy jabłka dotyczy nie tylko handlu. Jego skutki będą bardzo poważne w wielu dziedzinach życia społecznego. Przede wszystkim niszczy ono resztki zaufania na poziomie czysto ludzkim, pomiędzy kontrahentami i przedsiębiorcami, a także konsumentami.

Mieliśmy kilka razy w przeszłości okazję do osobistej rozmowy: dzisiaj Pan jest ministrem spraw zagranicznych, a ja polskim posłem do Parlamentu Europejskiego. Obaj wiemy, że rolą dyplomaty jest unikanie konfliktów i apelowanie o uspokojenie nastrojów nawet wtedy, kiedy wydaje się to trudne. Istotnie, mamy obecnie trudny czas, a działania Rosji w stosunku do polskich producentów jeszcze bardziej uniemożliwiają normalny dialog. Wymiana handlowa po raz kolejny staje się ofiarą polityki władz Rosji, powstaje klimat wojny handlowej. Często rozmawiam o tym z polskimi przedsiębiorcami.

Dla wszystkich jest jasne, że władze sanitarne Rosji stosują podwójne standardy w ocenie tych samych produktów z różnych krajów. Wybiórcze stosowanie embarga jest wyraźne dla wszystkich obserwatorów i nie pozostawia wątpliwości co do politycznego tła akcji. Jestem pewien, że pomimo trudności polscy producenci sobie poradzą. Jednak szkody wyrządzone przez politykę handlową Rosji pozostaną a resztki zaufania będą trudne do odbudowania. Mam nadzieję, że polityka Rosji kiedyś się zmieni a dialog będzie łatwiejszy. Musimy mieć na uwadze ten moment, który kiedyś nadejdzie. Dyplomacja musi patrzeć szerzej i zrozumieć dalekosiężne konsekwencje podobnych działań. Naszym priorytetem musi być zachowanie pola do dialogu, choćby na czas, w którym będzie to łatwiejsze.

0 replies

Zostaw komentarz

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *