WhatsApp Image 2021-11-04 at 13.19.32

Konferencja prasowa w Toruniu

04 Listopad 2021

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Toruniu prezes Porozumienia Jarosław Gowin zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw podatkowych zawartych w programie #PolskiŁad.

Wymienię trzy liczby. To są liczby grozy. 600 procent – o tyle w ciągu roku wzrosły globalne ceny gazu. 300 procent – o tyle rok do roku wzrosła cena nawozów azotowych. Wreszcie 60 procent: o tyle od czerwca wzrosła cena pszenicy, a wiemy, że to przełoży się na ceny produktów żywnościowych już przy okazji najbliższych świąt. Zapowiadają się niestety najdroższe, najbardziej kosztowne święta Bożego Narodzenia w historii. Gwałtowna drożyzna wymaga zdecydowanych działań ze strony rządu. – powiedział prezes Jarosław Gowin i dodał, że drożyzna będzie tylko narastała w nowym roku z uwagi na założenia #PolskiŁad w zakresie podatków.

Porozumienie proponuje obniżenie podatku VAT na prąd do 5% oraz obniżenie akcyzy za benzynę o 70%. To ostatnie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Rząd czeski już o podobną zgodę do #KE wystąpił. Najwyższa pora, żeby zrobił to rząd polski.