WhatsApp Image 2021-07-16 at 13.11.03

Rok funkcjonowania Bonu Turystycznego – konferencja

16 Lipiec 2021

Wicepremier J. Gowin uczestniczył dziś w otwarciu konferencji „Bon Turystyczny po roku funkcjonowania. Analiza i wpływ na różne obszary życia społecznego i gospodarczego.”

  • W konferencji wzięli udział: wicepremier Jarosław Gowin, wiceminister Andrzej Gut-Mostowy, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta, członkowie Rady Polskiej Organizacji Turystycznej i Rady Ekspertów do spraw Turystyki, oraz reprezentanci władz gminnych i przedsiębiorców biorących udział w programie. Konferencja odbyła się w dniach 15-16 lipca 2021 roku w Gródku nad Dunajcem.
  • Podczas paneli dyskusyjnych towarzyszących wydarzeniu w Gródku nad Dunajcem i spotkań z przedstawicielami rządu, ekspertów, samorządowców i przedsiębiorców dużo miejsca poświęcono dalszym perspektywom i wyzwaniom dla polskiej turystyki. Za kluczowe uznano dalszą odbudowę i restrukturyzację turystyki opartą na zrównoważonym rozwoju, podnoszenie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw, które stanowią podstawę funkcjonowania sektora oraz transfer wiedzy, rozbudowę i usprawnienie nowoczesnych narzędzi cyfrowych w turystyce oraz wykorzystanie turystyki jako narzędzia aktywizacji społecznej i zawodowej, ograniczającej marginalizację.
    • Ustawa na temat Bonu Turystycznego została znowelizowana. To jest istotna nowelizacja, która zakłada, że przedsiębiorcy turystyczni a także organizacje pożytku publicznego mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii, wycieczki statkiem i wiele innych atrakcji turystycznych. Ta nowelizacja spowodowała wzrost zainteresowania przedsiębiorców.
    • Polska Organizacja Turystyczna, która jest operatorem wewnętrznym bonu, przyjmuje w tej chwili około 150 nowych zgłoszeń dziennie. Z poprzednich miesięcy wynika, że zainteresowanie programem rośnie bardzo szybko. W ostatnim czasie wzrosło prawie pięciokrotnie, co świadczy o sukcesie i powodzeniu tego programu.
    • Warto odnotować ważny aspekt społeczny, czyli dodatkowe środki, z których mogą korzystać dzieci z niepełnosprawnością. To jest ten dodatkowy bon w wysokości 500 zł.
    • Widać zatem wyraźnie że pomysł wiceministra Andrzej Gut-Mostowy był strzałem dziesiątkę. Natomiast warto zastanowić się nad rozwojem i doskonaleniem tej formy, tego instrumentu wsparcia dla sektora turystycznego. Warto też oczywiście zastanawiać się nad innymi rozwiązaniami, które w czasach post pandemicznych nadadzą branży turystycznej nowy impuls rozwojowy. – mówił wicepremier Jarosław Gowin podczas otwarcia konferencji